Sağlık / SporYaşam

ABD’deki ilk Ebola ölümü tıp skandalını ortaya çıkardı

ABD’de Ebola teşhisi konulan ilk kişi Thomas Eric Duncan, çarşamba günü Dallas’ta tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Duncan’ın Ebola teşhisi konduktan yalnızca sekiz gün sonra yaşamını yitirmesi, yalnızca Duncan’ın çevresinde olanların değil, dünyanın paniğe kapılmasına sebep oldu. Texas Health Presbyterian Hastanesi’nde sekiz gün boyunca gördüğü yoğun tedavi virüsü yavaşlatmayı başaramayarak, tıp biliminin Ebola ile savaşta geride kaldığı kanısını ayyuka çıkardı.

Thomas Eric Duncan
Thomas Eric Duncan

Hastaneden yapılan açıklamada, Duncan için, “Bu savaşta cesurca mücadele etti” denilirken, açıklama şu şekilde devam etti: “Doctorlarımız, hemşirelerimiz, diğer profesyonellerimiz; tüm topluluğumuz onun için yas tutuyor. Bu zor zamanda ailesine desteğimizi sunuyor ve başsağlığı diliyoruz.”

Duncan’ın üzgün ailesi, hastane tarafından uygulanmaya başlanan deneysel tedavi yüzünden umutlandıklarını belirtirken, Duncan’ın tedavisinin gözardı edilemeyecek bir gecikmenin ardından başladığını da ekledi. Bu gecikmenin neden kaynaklandığı ise bilinmiyor.

“Thomas’ın bu beladan kurtulacağına dair büyük umutlarımız vardı, gerçekten iyimserdik. Hastanenin geciken protokolleri Thomas’ın kurtulmasına yardımcı olabilirdi…”  diyor acılı aile. Sebebi ise hastanenin resmi kayıtlarında yatıyor: Duncan, Dallas’taki hastaneye vardıktan sonra, 25 Eylül’de başlayan tedavisi için beş gün beklemek zorunda kaldı. Duncan hastane yetkililerine Liberya’dan yeni döndüğünü ve ateş ile karın ağrısı şikayetleri olduğunu söylemesine rağmen, doktorlar Ebola’dan şüphelenmeyip, kendisini eve gönderdi.

Duncan’ın neden eve gönderildiği ve dışarıda olduğu süreçte başkalarına Ebola virüsü bulaştırıp bulaştırmadığı bilinmiyor. Hastane ilk başta Duncan’ın Liberya’dan geldiğini sistemlerinde görmediklerini söyleyerek kendisini savundu; sonra bu bilginin hem doktorlar hem de hemşireler tarafından görülebilir olduğunu söyleyerek ilk açıklamasını düzeltti. Hâlâ açıklığa kavuşturulmayan ise yalnızca Duncan’ın değil, sokaktaki her insanın hayatını hiçe sayan bu hatanın nasıl yapıldığı…

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.