Yaşam

Akıllı telefon ile kilo vermek mümkün mü?

2f Magazine Genel Yayın Yönetmeni Melih Bilgin
2f Magazine Genel Yayın Yönetmeni Melih Bilgin

Artık akıllı telefonlar en büyük sırdaşımız. Eğer izin verirsek ne konuştuğumuzu, ne yazdığımızı, nereye gittiğimizi biliyorlar. Aynı zamanda ne yediğimizi ve ne kadar hareket ettiğimizi de takip edebiliyorlar. Peki onlara karşı dürüst olursak kilo vermemizi sağlayabilirler mi? Melih Bilgin bu sorunun yanıtı deneyerek öğrendi.

Günümüzde akıllı telefonlar ve onların aracılığıyla hayatımıza giren platformlar oldukça büyük önem arz ediyor. Facebook’ta ne paylaştı, Whatsapp’te yazdıklarımı gördü mü, en son nerede check-in yaptı? Tüm bu soruların yanıtlarını çok önemsiyoruz ve hatta verilerin kontrolümüzden çıktığını görünce hemen ayağa kalkıyoruz (Whatsapp’in mavi ikonları gibi). Bu bir nevi alışkanlık ve hatta zorunluluk halini almaya başladı. Yani “ben akıllı telefon kullanmıyorum”, “Facebook’um yok” gibi şeyler söylerseniz, yeni tanıştığınız kişi, bunu bir tercih olarak değil bir şeyleri gizleme çabası olarak algılayacaktır.

Bunları şu sebeple söylüyorum; eğer akıllı telefonunuza düzenli veri girerseniz sizin kilonuzu, sağlık ve uyku durumunuzu da takip edebilir. Birçok kişiye göre bu uygulanabilir bir yöntem değil. Ama açık konuşalım; söz konusu hava atmak olduğu zaman iki elimiz kanda olsa o check-in’i veriyoruz. O yüzden “ben sürekli ona veri girerem” gibi bahaneleri bir kenara bırakıp her öğünde birkaç saniyemizi ayırırsak elimizde oldukça detaylı bir sağlık verisi olabiliyor. Bunu tamamen teori olarak da söylemiyorum; 2f Magazine için bu fikri test ettim ve uygulanabilir olduğunu gördüm.

DENEYİM İÇİN GEREKLİ EKİPMANLAR

akıllı telefon

AKILLI TELEFON
Herhangi bir telefon değil. iPhone 6’nın dahili adım sayar fonksiyonu çok işime yaradı. Samsung’un yeni modellerinde de bu tarz fonksiyonlar var.

uygulama

UYGULAMA
Ben ilk günlerde birkaç farklı uygulamalayı aynı anda kullandım. Ardından aralarından en fonksiyonel olanı seçip yola onunla devam ettim.

kendiniz

KENDİNİZ
Evet, başka bir ekipmana ihtiyacınız yok. Artık tek gereken öğünlerinizi sisteme girmek. Aktiviteleri de uygulama otomatik olarak takip ediyor.


Akıllı telefon ile kilo vermek mümkün mü?
“İş tempom ve beslenme alışkanlıklarım sebebiyle çok disiplinli diyetler uygulayamıyorum”

[colored_box color=red]

NELER YAPTIM?

  • Öncelikle kendime başlangıç için bir gün belirledim. Herhangi bir diyet uygulamayacağım için de pazar günü bulduğum her şeyi yeme gafletine düşmedim. Bu testi yaparken amacım günlük kalori alma ve enerji harcama miktarımı takip edip aşırıya kaçmayı önlemekti. Böylece önce kilomu sabitleyip ardından yavaş yavaş kilo vermeyi hedefledim.
  • Belirttiğim gibi herhangi bir diyet uygulamıyorum (test bitmiş olsa da ben bu alışkanlığımı devam ettirme niyetindeyim). Rastgele diyetler yapmanın zararlı olduğu bilinen bir gerçek. İş temposu ve beslenme alışkanlıkları çerçevesinde çok disiplinli diyetler de uygulayamıyorum. Bu sebeple en azından aldığım kalori miktarını ve harcadığım enerjiyi takip ederek yediklerime daha çok dikkat etmeye karar verdim.
  • Bu gerçekten de işe yaradı. Öncelikle böyle bir takip yapmak size yedikleriniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olma şansı tanıyor. Yediğim şeyin içerisinde ne kadar doymamış yağ var, bugün ne kadar protein aldım, ne kadar karbonhidrat aldım. Tüm bunları takip etmek sağlık açısından da faydalı. Uygulama da özellikle yağ konusunda size uyarılar veriyor. Günlük yağ sınırınıza yaklaştığınızda turuncu bir uyarı görüyorsunuz. Bir süre sonra “bu ne kadar kalorili bir yiyecekmiş”, “içerisinde ne kadar çok şeker varmış” demeye başlıyorsunuz ve yeme alışkanlıklarınız değişiyor.
  • Ben olabildiğince dürüst şekilde her yediğimi uygulamaya girmeye çalışıyorum. Hatta bazen fazla fazla giriyorum ki eksik sayılmasın. Bu önemli çünkü sonuçta uygulamaya yazdıklarını doğru olmazsa tartıdakiler de doğru olmuyor.
  • Uygulamaların çoğu size boy,yaş, kilo ve cinsiyet soruyor. Ardından da hedefinizin ne olduğunu soruyor; kilo kaybetmek mi, aynı kiloda sabit kalmak mı yoksa kilo almak mı?
  • Tüm bunların ışığında günlük kalori miktarınız ortaya çıkıyor. Örneğin ben beş kilo vermek istediğimi belirttim ve yaş-cinsiyet-aktiflik gibi kriterleri değerlendirip bana günlük 1920 kalori limiti ortaya çıktı. Benzer hedefleri bir kadın arkadaşım belirlediğinde ise onun için belirlenen rakam 1200 kaloriydi. Dolayısıyla cinsiyet ve yaş gibi veriler yüksek oranda etki edebiliyor.
  • Her günün sonunda uygulama sporla harcadığınız kalori miktarını toplam kaloriden düşüyor ve ortaya o günün tablosu çıkıyor. Eğer eksi değerlere düştüyseniz bir pişmanlık yaşanıyor. Bazı uygulamalar günün sonunda o günün temposuyla beş haftada kaç kilo verebileceğinizi hesaplıyor.
  • Uygulamalar sizi sürekli rahatsız etmiyor. Yani “bugün çok yedin, biraz dur” gibisinden uyarılarla karşılaşmıyorsunuz. Sadece yemek saatlerini size hatırlatıyorlar ki öğün atlamayın. Bunun dışında tüm kontrol sizde ve her şey iradenize kalmış.
  • Son olarak şunu da belirteyim. Tartılma zamanlarınızı da bir düzene oturtun. Uygulama üzerinde mevcut kilonuzu gösteren bir grafik de mevcut. Ama günün farklı zamanlarında (örneğin aç ve tok iken) tartıldığınızda farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu sebeple belli bir zaman aralığı belirleyin ve sürekli aynı zamanda tartılmaya çalışın. Örneğin ben sabah aç karnına tartılıp en hafif olduğum anı baz almayı tercih ettim. Böylece kilonuz konusunda verileri daha sağlıklı şekilde takip edebilirsiniz.

 [/colored_box]


SONUÇ

Melih kahvaltı

İki haftada iki kilo vermeyi hedeflemiştim. Ancak bu süre zarfında yalnızca bir kilo zayıflayabildim. Bu da eksiye düştüğüm günlerin beni hedeflerimden uzaklaştırdığını doğruluyor. Öte yandan sadece öğünlerimi daha dikkatli planlayarak bir kilo verebilmiş olmam da başarı sayılmalı. Çünkü bu iki haftalık süre içerisinde pizza da yedim, abur cubur da yedim, alkollü içecekler de tükettim. Yani umutsuz bir diyet değildi. Bence kilo vermek, sağlıklı olmak ve ne yediğiniz konusunda daha bilinçli olmak için mutlaka bu yöntemi denemenizde fayda var.


HANGİ UYGULAMALARI KULLANMALI?

myfitnesspal

Benim seçimim: My Fitness Pal
MyFitnessPal diğerlerinden daha başarılı. Neredeyse tüm Türk yemeklerini algılıyor. Ali Nazik yazdığınızda hemen bu yemeğin bir tabağında ne kadar kalori, ne kadar protein ve yağ olduğunu listeliyor. Bir başka dikkat çekici özellik ise barkod okuyarak ürünleri tanıyabilir olması. İlk başta bunun Türkiye’deki ürünlerde çalışmayacağını düşünüyordum. Ama paket ekmek, enerji barları, içecekler, cipsler ve hatta elma çayını bile kamera üzerinden tanıyor ve tüm içeriğini listeliyor.

MyDietDiary
Bu uygulama arayüz açısından mükemmel görünüyor ama kullanması biraz zor. Ayrıca Türk yemeklerini tanımak konusunda başarılı değil.

Noom Coach
Arayüzü güzel ve çalışma mantığı da MyFitnessPal’e oldukça benziyor. Ancak Türk yemeklerini tanımaması öğün takibini çok zor hale getiriyor.

Diyetteyim
Tam bir diyet uygulaması ve bunun dışında ne yaptığınızla ilgilenmiyor. Sabit öğünlü diyetleri pek sevmediğimden kullanmadım.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.