TeknolojiYaşam

Akıllı telefonunuzu nasıl tutmanız gerektiğini biliyor musunuz?

akıllı telefon ve omurga

Teknoloji kötü, insanlığı sağlıksızlaştırıyor ve gözünü küçük ekranlardan ayıramayan canlılara dönüştürüyor dememizi beklemeyin. Sorun teknolojiyi kullanım şekillerimiz. Avuç içi kadar bir ekrandan tüm dünyaya bağlanabileceğimizi ve bu sayede ülke sınırlarının ortadan kalkacağını bundan 20 yıl önce bir bilim kurgu filminde gördüğünüzü düşünün, muhteşem bir gelecek öyle değil mi?

Şu an bu gelecekte yaşıyoruz. Fakat tıpkı bilgisayar başında sağlıklı şekilde oturmadığımız gibi, telefonlarımızı da yine vucüdumuzda sorunklar yaratacak biçimde kullanıyoruz.

New Yorklu doktor Kenneth Hansraj’ın yayınladığı araştırma raporu, başı öne eğerek ekrana bakmanın omurgaya 30 kiloya kadar yük bindirdiğini ortaya koydu. Öte yandan buna karşı önlem almak çok kolay.

Yukarıdaki görselde akıllı telefon ekranına bakış açısına göre omurgaya binen yük miktarını açıklayan Dr. Hansraj, bu baskının sık sık tekrarlanması ve alışkanlık haline gelmesi durumunda, boyun bölgesinde aşınma ve hatta cerrahi müdahale gerekebileceğini belirtiyor. Dr. Hansraj’ın eline düşmemek ve insanlığın sıradaki evriminin kanbur yaratıklara dönüşmek olmaması için yapılması gereken tek şey, akıllı telefon kullanırken duruşu düzeltmek.

Dr. Hansraj, akıllı telefon kullanırken insanlara kollarını iki yana açıp, avuçlarını yukarı bakacak şekilde çevirmelerini ve kollarını dirseklerinden kırmalarını öneriyor. Bu pozisyon, kullanıcıyı dik durmaya zorluyor ve telefon kullanırken boynun sıfır derecelik açıda kalmasını sağlıyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.