Teknoloji

Amerikan Donanması ilk lazer silahını kullanmaya başladı

120730-N-PO203-076

Amerikan Donanması ilk kez bir lazer silahın aktif görevlere katılan bir gemide kullanılmaya başladığını açıkladı.

Lazer silahlar yakın zamana kadar bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz fütüristik tasarımlardan ibaretti. Ancak bu alanda son birkaç yılda alınan mesafe öyle şaşırtıcı ki Amerikan Donanması lazer silahların savaş ortamında neler yapacağını test etmeye karar vermiş.

Özellikle Amerika’nın lazer silahlarla yakından ilgilendiği biliniyordu. Daha önce de küçük gemilerde yangın başlatan, küçük uçakları düşürebilen lazer silahlarla ilgili videolar yayınlamışlardı. Ancak bunlar kontrollü ortamlarda yapılan tatbikatların videolarıydı. Şimdi ise bir lazer silahı gerçek bir görev için cepheye sürülmüş.

İran Körfezi’nde görev yapan USS Ponce gemisinin lazer silahı ağustos ayından bu yana kullandığı açıklandı. Silahın gerçek bir hedef üzerinde test edip edilmediği bilinmiyor. Fakat donanma gerektiğinde küçük gemiler ve İHA’lar için bu silahı kullanacaklarını belirtiyor. Ayrıca donanma silahın toz, sıcak, deniz tuzu gibi dış etkenlere nasıl tepki vereceğini de test ediyor.

Bu tarz silahlar elbette ABD’nin propagandası için de önem arz ediyor. Bu sebeple halen prototip aşamasında olan silah için şimdiye kadar 40 milyon dolar ar-ge harcaması yapmaktan kaçınmamışlar.

Aşağıdaki videoda silahın çalışma şeklini gösteren sahneleri görebilirsiniz.

Kaynak: Bloomberg

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.