Sağlık / SporTeknoloji

Antibiyotiğe alternatif ilaç geliştirildi

Antibiyotiğe alternatif ilaç geliştirildi

İnsanlık yıllardır antibiyotik kullanarak bakterilerin üstesinden geliyor. Fakat mikroskobik dünyanın tehlikeli varlıkları bakteriler, bu uzun sürede boş durmayarak, antibiyotiklere karşı bağışıklık geliştirdi ve artık birçok hastalık eskisinden daha zor iyileştirilebiliyor.

Bu durumu değiştirmek için kolları sıvayan bilim insanları, antibiyotiğe karşı dirençli bakterileri alt edecek alternatif bir ilaç geliştirmeyi başardı.

AR-GE sürecini anlatan Hollandalı biyoteknoloji firması Micreos, belli enzimlerle gerçekleştirdiği araştırmasında antibiyotiğe karşı direnç gösteren ‘MRSA’ isimli bakteriyi hedef aldı ve kullanılan enzimlerin, MRSA enfeksiyonuna karşı sonuç vererek, bakterinin direncini kırdığını açıkladı.

MRSA, deride, kanda, akciğerlerde ve kemiklerde ciddi enfeksiyonlara sebep olan bir bakteri türü ve kimi vakalar ölümle sonuçlanabiliyor.

Staphefekt adı verilen bu yeni ilacın klinik deneyleri hâlâ sürüyor ve ne zaman satışa sunulacağı henüz bilinmiyor. Micreos yönetim kurulu başkanı Mark Offeraus, ilacın bakterilerle mücadelede yeni bir dönem başlattığını ve milyonların Staphefekt’i kullanabileceğini söyledi.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.