Teknoloji

Apple 1 milyarıncı iOS cihazını kendine saklamış

Apple iPhone 6

Apple dün yaptığı çeyrek sonuçları toplantısında iOS işletim sistemli cihaz satışlarının 1 milyarı aştığını duyurdu. 1 milyarıncı cihazı ise Apple kendine saklamış.

“Her şey gibi teknoloji dünyası da sürekli bir değişim, gelişim içerisinde. Bu değişim içerisinde şirketler, ürünler ve trendler yer değiştiriyor. Bir dönemin devleri kısa süre içerisinde bocalayan, yaşlanmış şirketlerine dönüşebiliyor”

Bu 2f Magazine’de bu ay işlemeyi planladığımız “90’ların intikamı” konumuzdan bir alıntı. Bu paragrafı haberimiz ile ilgili kılan ise Apple.

Apple, çeyrek sonuçlarıyla kendininkiler de dahil olmak üzere tüm beklentileri aştı. Beklentiler 70 milyar dolar civarındayken Apple 74,6 milyar dolar gelir elde ettiğini açıkladı. Şirketin 3 aylık kârı ise 18 milyar dolar. Tüm bunlar Apple için bir rekor anlamı taşıyor.

Yine bu çeyrekte 74.5 milyon iPhone ve 21.4 milyon iPad satılmış. Satılan bu iOS cihazlarıyla birlikte Apple önemli bir kilometre taşını da geride bırakmış; 1 milyarıncı iOS cihazı fabrikadan çıkmış. Apple, bunun 64GB’lık gri bir iPhone 6 Plus olduğunu ve satılmak yerine Apple merkezinde saklandığını açıkladı.

Elbette hem iOS cihazlarının ulaştığı bu rakam hem de gelirler açısından Apple’ın durumu oldukça parlak. Ancak ulaşılan bu zirve şirketin düşüşünün de başlangıcı olabilir. 2006 yılının aynı döneminde Apple’a 5 milyar dolar gelir kazandıran iPod ailesi bugün Apple’a sadece 410 milyon dolar kazandırmış. Bu sebeple Apple artık iPod’u ‘diğer’ kategorisinde değerlendiriyor.

iPad satışları yükselmediği gibi düşmeye devam ediyor. Mac satışları sabit seyrediyor. Apple Watch’un durumu ise henüz belirsiz. Şuan müthiş iPhone satışları sayesinde her şey yolunda. Ancak Apple’ın 2 milyarıncı iOS cihazını satması için ilk iPhone ve iPad’deki heyecanı yaratacak yeni ürünlere ihtiyacı olacak.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.