Teknoloji

ASUS Zenfone 2 kalpleri yine fiyatıyla fethedecek

Zenfone_2

ASUS’un akıllı telefon pazarına girmesi ilginç şekilde rakiplerine kıyasla daha başarılı sonuçlar verdi. Şirketin şimdiki amacı ise pazarda edindiği yeri sağlamlaştırmak. Bunun anahtarını ise kamera özelliklerinde arıyorlar.

ASUS’un Zenfone serisi özellikle Türkiye’de çok başarılı oldu. İlk kez gerçek anlamda bir akıllı telefon üretiyor olsalar da ASUS’un telefonlara müthiş bir ilgi oluştu. Bu ilgiyi yorumlamak zor çünkü her anlamda pazarda Zenfone’lara rakip olacak modeller var. Vestel, Casper, General Mobile’ın modelleri benzer fiyat seviyesinde benzer özelliklerde modeller satıyor. Ancak görünüşe göre Türkiye’de kullanıcılar ASUS markasını daha güvenilir ve çekici buldu.

İlk Zenfone serisi yavaş yavaş misyonunu tamamlıyor. ASUS’un elde ettiği bu repütasyonu koruması için daha gelişmiş modellere ihtiyaçı var ve Zenfone 2 bu ihtiyaçtan doğmuş.

zum

Zenfone 2 ailesi farklı bir stratejiyle geliyor. ASUS, ilk Zenfone modellerini 3 ekran boyutuna dağıtarak her seviyeden ilgi görmeyi denedi. Fakat Zenfone 4 pek tutmamış gibi görünüyor. En çok ilgi gören Zenfone 5 ve Zenfone 6 olduğu için de bunların tam ortasında yer alan 5.5 inç boyutu tek boyut olarak tercih edilmiş.

Zenfone 2’nin 5.5 inçlik ekranı Full HD çözünürlüğe sahip ki bu da iPhone 6 Plus ile aynı. Gövdenin altında yine intel’den alınan bir işlemci görev yapıyor. Bu kez 64 bit desteğine sahip 2.3 GHz’e kadar çıkabilen 4 çekirdekli bir intel Atom işlemci.  İşlemciye Android Lollipop işletim sistemi ve ZEN UI eşlik ediyor. 3000 mAh pilin ise kullanıcılara 1 günden fazla kullanım ömrü sunabileceği söyleniyor. Son olarak arkada 13MP, önde ise 5MP bir kamera mevcut.

Zenfone_Zoom_2

Bu standart Zenfone 2. Şimdi aynı özelliklere 3x optik zoom imkanı sunan bir kamera lensi ekleyin. Böylece Zenfone Zoom’u yaratmış oluyorsunuz. Ancak ASUS, Samsung gibi çirkin ve kocaman bir lensli bir ucube yaratmak yerine bunu Lumia 1020 gibi bir gövdeye sığdırmayı tercih etmiş. Lumia 1020’de optik zoom yoktu fakat 41MP çözünürlük sayesinde dijital zum yapabiliyordu. ASUS’un sensörü 13MP olduğu için 3 kat optik yakınlaştırma daha mantıklı. Elbette bu sadece zum açısından yapılmış bir kıyaslama. Sensör boyutlarını kıyaslamaya kalkmak Atilla Taş ve Michael Jackson’ın müziğini kıyaslamak gibi olur.

ASUS Zenfone 2 ailesi geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da fiyatlarıyla kalpleri fethetmek istiyor. Zenfone 2’nin 199 dolarlık fiyatı Türkiye’de de uygun seviyelerde kalırsa yine çok yüksek satış adetlerini görebiliriz. Zenfone 2 Zoom ise 399 dolarlık fiyat etiketiyle biraz daha pahalı. Kullanıcılar 3x optik zum için bu kadar para öder mi bilemiyoruz.

Zenfone 2 mart ayında, Zenfone Zoom ise yaza doğru piyasada olacak.

Zenfone_Zoom

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.