Teknoloji

ASUS Zenfone Serisi Türkiye’ye Çok Uygun Fiyatlarla Geldi

Asus_Zenfone_Türkiye_15

ASUS’un yeni akıllı telefon serisi Zenfone’un Türkiye lansmanı yapıldı. Büyük lansmanda en çok dikkat çeken ise Zenfone’ların fiyatları oldu.

ASUS’un akıllı telefon pazarına girişi PadFone’larla olmuştu. Fakat PadFone sonuçta farklı bir konseptin parçasıydı ve akıllı telefon pazarında iddialı olmak için yeterli değildi. Bu sebeple ASUS, geçtiğimiz aylarda Zenfone ailesini duyurdu. Yurt dışında yaz aylarının başında piyasaya sürülen Zenfone’ların Türkiye’ye gelişini de merakla bekliyorduk. Lansman tarihi biraz gecikti ve Ağustos ayına sarktı. Nihayet dün gece Zenfone’larla tanışma fırsatı bulduk.

ASUS’un Zenfone modelleri 3 farklı ekran boyutuyla geliyor. 4 – 5 ve 6 inçlik modeller hem boyut hem de fiyat seviyesi açısından birbirlerinden ayrılıyorlar. Açıkçası biz buradaki yaklaşımın başarılı olduğunu düşünüyoruz. 4-5-6 inçlik boyutlar arasından her tüketici kendine uyanı bulabilir. Burada en çok satan ise 5 inçlik model olacak gibi görünüyor.

ASUS_Zenfone_2

Tüm Zenfone modelleri intel işlemcilerle birlikte geliyor. Intel Atom Z2520’de 1.2 GHz ile başlayan hızlar, Z2580’de 2.0 GHz’e kadar yükseliyor. Bunun dışında diğer tüm özellikler aynı: 2 çekirdek, HyperThreading ile 4 izlek işleyebilme, SGX544MP2 grafik yongası (frekansları modele göre değişiyor), 32nm üretim süreci. Bu slaytta intel, işlemcilerin 32bit RAM desteklediğini belirtse de ASUS, Zenfone modellerinde 64-bit RAM kullandığını dile getirdi. Dolayısıyla Zenfone’un da iPhone 5S gibi 64-bit bir sisteme sahip olduğu belirtildi.

Modellerden tek tek bahsetmek gerekirse; 4 inçlik Zenfone 4’te 1.2 GHz hızında çalışan intel Atom Z2520 görev yapıyor. Bu işlemci günümüz koşullarında biraz güçsüz gibi görünebilir fakat önemli olan çekirdek sayısı ve çalışma frekansı değil, çekirdeklerin tasarımı. Intel bu konuda kendine çok güveniyor. Biz de kısa süre test etme imkanı bulduğumuz telefonda deneyimin oldukça akıcı olduğunu gördük. 4 inçlik ekran 800 x 480 piksellik bir çözünürlük sunuyor. Bu çözünürlük, bu ekran boyutunda idare eder diyebiliriz. Önde kamerası bulunmayan cihaz arkada ise 5 MP kamera sunuyor. ASUS Zen arayüzü, değiştirilebilir pil ve arka kapakların yanı sıra Android 4.3 işletim sistemiyle gelen cihaz 449 TL gibi çok uygun bir fiyatla yakında Turkcell bayilerinden alınabilecek.

Asus_Türkiye_Zenfone_16

5 inçlik Zenfone 5, fiyat ve performans açısından her şeyin ortasında yer alıyor. Bu modelde intel’in en güçlü işlemcisi olan 2.0 GHz hızındaki Z2580 görev yapıyor. Bu sayede çok akıcı bir performans sağlanıyor. Çok kapsamlı şekilde test etme fırsatı bulamadık fakat sanki bu model 4 inçlik modelden biraz daha hızlı gibi. 5 inç ekranda sunulan 1280 x 800 piksel çözünürlük rakiplerinin biraz gerisinde kalıyor. Önde 2, arkada 8MP’lik bir kamera sunuluyor. 1GB RAM, Android 4.3 işletim sistemi, değiştirilebilir arka kapaklar (pil değiştirilebilir değil) ve Zen arayüzüyle gelen ASUS Zenfone 5, 699 TL’lik iddialı bir fiyatla Teknosa ve Kliksa üzerinden satışa sunuldu.

ASUS Zenfone 6 ise Zenfone 5’e benzer özelliklere sahip fakat daha büyük bir ekran taşıyor. 6 inçlik ekranın da 1280 x 800 piksel çözünürlük sunması biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Bu modelde de 2.0 GHz’lik Atom Z2580 görev yapıyor ve 2GB bir RAM ile eşleştirilmiş. Önde 2MP kamera yer alırken arkada 13MP’lik bir kamera görev yapıyor. Çift SIM kart desteği, değiştirilebilir arka kapak (pil değiştirilebilir değil), Zen arayüzü ve Android 4.3 işletim sistemiyle gelen bu model de Teknosa ve Kliksa’da 799 TL’lik fiyatla satılacak.

Asus_Zenfone_Türkiye_9

ASUS, tüm modeller Android 4.3 işletim sistemiyle geliyor olsa da yakında Android 4.4 güncellemesinin yayınlanacağını duyurdu. Android 4.4 güncellemesi Sonbahar aylarında yayınlanacakmış.

Lansmandan izlenimler, telefonların özellikleri ve diğer fotoğraflar için sonraki sayfalara göz atabilirsiniz.

1 2 3 4 5 6 7 8 9Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.