Kültür / Sanat

Cevapsız soruların muhatabı Barış Bıçakçı’nın en iyi kitapları

yazar-baris-bicakci

Kimileri bir muhitin sokaklarında huzur arayışında, kimileri uçsuz bucaksız evrenin sırlarını çözmek peşinde. Hepimiz kendimizce anlamlı kıldığımız kovalamacaları oynuyoruz. Kimileri ise varlığın ve bilginin en küçük zerrelerinin peşinden gitme cesareti gösteriyor.

Hayran kalınası gözlem gücüyle okuyucularının konforlu düşünce dünyalarına devrim getiren Barış Bıçakçı, modern Türk edebiyatının es geçilmemesi gereken cevherlerinden yalnızca bir diğeri.

Kendi kuyusuna attığı taşları çıkarmakla meşgul bir adam olan Bıçakçı, 2000 yılından bu yana yayımladığı kitaplar ile edebiyatımıza katkı sağlıyor ve entelektüellerimizin cevapsız sorularına yenilerini ekliyor.

2f Magazine editörleri, yazarın en iyi beş kitabını ve can alıcı bölümlerini seçti:

Bizim Büyük Çaresizliğimiz
Bizim Büyük Çaresizliğimiz

“Neden bir de rüya görürüz? Her şey olup bittikten sonra neden bir de rüya görürüz? Karmaşanın, keşmekeşin, hayatın yorucu zenginliğinin içinde eksik kalan nedir ki, uykunun kuytusunda ille de tamamlanması gerekir? Rüyamızda birbiriyle ilgisiz gibi görünen ayrıntıları bilincimiz önden gürültülü bir lokomotif gibi çekip bir yere, örneğin bir anlama mı götürür? Yoksa o ayrıntılar bilincimizin balonuna batan iğneler midir?”

Satın Al (13,13₺)


Sinek Isırıklarının Müellifi
Sinek Isırıklarının Müellifi

“Almanya’da, Kara Ormanlar’ın kıyısında, içinden nehirler geçen, taş köprüleri ve dik çatılı binaları olan bir şehirde yaşamış, yüzlerce yıllık ağaçlara sırtını dayamış, eski kadifeleri okşamış, kararmış gümüş kadehlerde yıllanmış şaraplar içmiş bir filozof, insanın cisimleşmiş zaman olduğunu söylemişti.

Cemil ise toplu konutlarda yaşıyordu; insan ile zaman arasındaki bu köklü ilişkiyi hissedebileceği bir hayat sürmüyordu. Sadece bütün küçük burjuvalar gibi o da zamanın geçişini mesele ediyor, nesne olarak her türlü saati çok sevdiği halde kol saati taşımayı hiç sevmiyordu.”

Satın Al (13,50₺)


Aramızdaki En Kısa Mesafe
Aramızdaki En Kısa Mesafe

 “Acı çekiyordu babam. Zihinsel bir acı. Öte yandan ona göre, zihinsel dünyasında ve günlük hayatında acı veren kopuşlar yaşamayanlar, buna cesaret edemeyenler, insanı aptallaştıran bir sürekliliğin esiri oluyor, bunun sonucunda da zamanın geçişine, yaşlanmaya ve ölmeye akıl erdiremiyorlardı.Oysa babam her şeye akıl erdirmek istiyordu.”

 Satın Al (8,63₺)


Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra
Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra

“…ama gerçek daima biraz hüzünlüdür. Gerçeği ararken bir yandan da bulduğumuz anda değiştirmeyi düşleriz. Çünkü aynı zamanda gerçek daima biraz utanç vericidir. Utanç bizi ikiye böler. İkiye bölünmenin en dayanılmaz yanı, iki parçanın da hala canlı olmasıdır. İnsan herhalde bu yüzden kendini öldürmeye kalkışır. İkisinden biri gitsin, der.”

Satın Al (11,63₺)


Herkes Herkesle Dostmuş Gibi
Herkes Herkesle Dostmuş Gibi

“Bu aklına gelince ve bununla birlikte geçmiş de aklına gelince ve çok süratle gelince, gözleri doldu. Çünkü bir şeyin düşünce olabilmesi için makul bir sürenin geçmesi lazım. Aniden akla geliveren be düşünceye dönüşmek için kafi zamanı bulamayan şeyleri basınç değişikliğinin tesiriyle (bizim problemimizde basınç aniden düşüyor, sıcaklık ise sabit) ne olur, sıvı hale geçer ve gözyaşı olarak akar bunu herkes bilsin. Bu böyledir. Gözlerini sil.”

Satın Al (9,75₺)

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler