Sağlık / SporYaşam

Kolorado’da Marijuana Satışı Serbest

Grower Steve Jenkins checks out his marijuana plants at the Botanacare marijuana store ahead of their grand opening on New Year's day in Northglenn, Colorado

ABD’nin Kolorado eyaleti, 1 Ocak tarihinden itibaren Marijuana yani esrar satışlarını yasal hale getirdi. Artık esrar, satış yapan mağazalardan alınabiliyor.

Marijuana olarak bilinen esrar bitkisi, sağlık açısından her zaman tartışılan bir bitki olmuştur. 1900’lerin başında birçok ülkede kullanımı yasaklanan esrar, tehlikeli bir uyuşturucu olarak görülüyordu. Fakat özellikle bilim adamlarının esrarın psikolojik tedavi gören hastalar üzerindeki olumlu etkilerini tespit etmesiyle birlikte bu konudaki görüşler değişmeye başladı.

ABD, esrar kullanımı hakkında yasaların gevşediği ilk ülkelerden biri olmuştu. 2012 yılında Kolorado eyaleti, ülke içerisinde 21 yaşından büyük kişilerin kendi kullanımı için esrar üretmesine ve seyahat ederken yanında düşük miktarda bulundurmasına izin vermişti. Bu gelişme aslında satış yapılmasının da önünü açıyordu ama satış yapacak kurumlar için bazı lisans kuralları getirildi.

A worker rolls marijuana joints for sale at the Botanacare marijuana store ahead of their grand opening on New Year's day in Northglenn, Colorado

2014’ün ilk günüyle birlikte Kolorado’da ilk esrar satış dükkanları kapılarını açtı. Özel bir lisans alarak üretim tesisi kurma ve satış yapma hakkında kavuşan dükkanlar, müşterilere ilk satışlarını gerçekleştirdi. Kolorado’da yaşayan 21 yaşından büyük her birey 28 gram esrar satın alabiliyor. Kolorado dışında yaşayıp da eyalete gelen kişiler ise sadece bu miktarın dörtte biri kadar esrar alabiliyor.

Kolorado, bu serbestlik sebebiyle tüm gözlerin kendi üzerinde olduğunun farkında. Bu sebeple esrar satış dükkanlarında geniş güvenlik önlemleri var. Fakat bu hamlenin esrarın yasadışı kullanımına engel olacağı konusunda kendilerinden eminler. Hatta Kolorado’nun diğer eyaletlere de örnek olacağı belirtiliyor. Beklentiler yakında Washington’da da çok yakında satışların yasal olacağı yönünde.

Bakalım esrar sağlık üzerine etkileri konusunda nasıl gelişmeler olacak?

esrar_3

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.