Sosyal MedyaTeknoloji

CHP The Crew’da reklamı olduğundan habersiz

Bu yılın dikkat çeken yarış oyunlarından biri olan The Crew, bugün Türkiye’de bambaşka bir konu sebebiyle gündemde. Oyunu oynayan bir Türk kullanıcı, yarış pistindeki reklam panolarında CHP logosu olduğunu keşfetmiş. Biz de bu konuyu araştırdık ve CHP’ye sorduk.

Oyunda harita üzerindeki önemli noktalardan biri olan Mazda Laguna Seca pistinde – dünyaca ünlü gerçek bir pist – yol kenarındaki reklam panolarından birinde CHP – Cumhuriyet Halk Partisi logosu görmek gerçekten şaşırtıcı bir deneyim. Pistteki bir virajı dönerken dünyaca ünlü markaların yanında CHP’nin de reklamı görülüyor. Üst kısımda CHP’nin aşina olduğumuz logosu ve alt kısımda da ismi açıkça görülüyor.

Bizim araştırmalarımıza göre bunu ilk farkeden Arghan Gaming isimli YouTube kullanıcısı olmuş. İlk videoyu o yayınlamış ve ardından video diğer platformlara yayılmış. En azından bizim geriye dönük araştırmayla elde ettiğimiz veri böyle. Ardından sosyal medya üzerinden yayılan video birçok haber sitesine de konu oldu.

Öncelikle şunu belirtelim; The Crew 2 Aralık’ta yayınlandı. Yani oyun oldukça yeni ve bir mod yapılmış olma ihtimali oldukça düşük. Ayrıca orijinal oyuna sahip olan kullanıcılar da herhangi bir yama yüklemedikleri halde reklamı görebiliyorlar.

The_Crew_CHP

Bu konuyla ilgili bilgi almak için CHP genel merkezine ulaştık ancak henüz bir bilgiye sahip olmadıklarını öğrendik. Bizden aldıkları bilgi üzerine konuyu araştıracaklarını bildirdiler. Elbette CHP’nin oyuna reklam vermiş olma ihtimali var. Ancak biz bu seçeneği pek muhtemel görmüyoruz. Bununla birlikte reklam alanının dinamik olduğu ve burada Google reklamları aracılığıyla CHP reklamının çıktığı da belirtiliyor ama bizce bu çok zayıf bir teori.

Oyunun yapım ve dağıtım süreçlerini üstelenen Ubisoft ve Ivory Tower şirketlerine de bilgi almak için ulaştık ancak henüz yanıt alamadık. Bu noktada akıllara gelen teorilerden biri oyunun geliştirici ekibinde bulunan bir Türk çalışanın esprili bir yaklaşım olması amacıyla CHP logosunu yerleştirdiği. Ancak bu konuda bir kanıt yok.

Son olarak acemi bir çalışanın logo konusunda hata yapmış olma ihtimali var. Yani CHP kısaltmasına sahip yerel bir markanın logosu olarak yanlışlıkla bizim CHP’nin logosunu kullanmış olabilirler. Bu seçenek de ne kadar gerçekçi bilemiyoruz. Ama ABD’de CHP kısatlmasına sahip birkaç ilgili şirket bulduk: http://www.coasthigh.com/

Bu konuyla ilgili yeni bir bilgiye ulaştığımızda sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.