ModaYaşam

Dünyanın 3 Boyutlu Yazıcıdan Çıkmış İlk Giyilebilir Ayakkabısı

Myth_Laurel_Tree

Amerika’da bir modacı, dünyanın 3 boyutlu yazıcıdan çıkmış ilk giyilebilir ayakkabısını tasarlamış.

3 boyutlu yazıcıyla üretilebilecek şeylerin neredeyse sınırı yok. Plastik modeller, metal parçalar, giysiler derken artık 3 boyutlu yazıcıdan çıkan yiyecekler bile görmeye başladık. Ancak birçok proje halen prototip amacıyla geliştiriliyor. Mary Huang ise ortaya gerçek bir ürün koymak istemiş.

Mary Huang tarafından kurulan ”Myth” markası, dünyanın ilk giyilebilir, 3 boyutlu yazıcı ile üretilmiş ayakkabasını sunuyor. Laurel Tree isimli ayakkabı, özel tasarımıyla dikkat çekiyor. Özellikle topuktaki tasarımı geleneksel yöntemlerle elde etmek neredeyse imkansız olurdu.

Myth_Laurel_Tree_4

Nitekim 3 boyutlu yazıcıların avantajı da bu: çok uç tasarımları bile hayata geçirmeyi mümkün kılıyor. Bununla birlikte farklı malzemeler kullanmak mümkün ve hammadde kaybı neredeyse sıfır.

Üstelik Myth’in ilk ayakkabısı küçük boyutlu bir 3 boyutlu yazıcıyla üretiliyor. Yani çok pahalı ekipmanlara da ihtiyaç yok. Elbette şunu da belirtmek lazım: bu yüksek adetli, seri üretime uygun bir yöntem değil. Ama Haute Couture de böyle bir şey.

Laurel Tree, 250 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunulmuş durumda. Myth markası yakında 3 boyutlu yazıcıdan çıkan yeni ayakkabılar da satışa sunacak.

Myth_Laurel_Tree_2

Continuum Shoe 3D printing Timelapse from Continuum Fashion on Vimeo.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.