Sosyal Medya

Facebook web’in karanlık tarafına açıldı

FACEBOOK

İnsanların web’de kimliklerini en açık şekilde paylaştığı portal Facebook, ilginç bir şekilde anonim olarak bağlantı kurmak isteyenler için Tor web tarayıcısını da desteklemeye başladı. Facebook’un bu hamlesinin, başta sosyal ağlar olmak üzere tüm dijital dünyasının başına bela olan troll’lerden ve siber korsanlardan başka kimin işine yarayacağı ise merak konusu.

Facebook ve bir açık kaynak projesi olan Tor, güçlerini anonim kullanım için birleştirmiş. Facebook artık Tor tarayıcısı üzerinden gelen anonim bağlantılara izin veriyor. Yayınlanan .onion aracını kullanarak Facebook’a bağlantı bilgileriniz olmadan ulaşabiliyorsunuz. Yani Facebook sizin hangi ülkeden, nasıl bir bilgisayardan bağlandığınız gibi bilgileri takip edemeyecek.

Facebook, bu servisi güvenli kılabilmek adına araç için SSL sertifikası da almış. Bildiğimiz kadarıyla bu bir .onion servisi için çıkarılan ilk SSL sertifikası.

Facebook gibi büyük ve ticari bir yapının, genellikle saldırı ve hacking için kullanılan yöntemleri güvenli bir bağlantı için kullanıma açması ilginç ve bir o kadar da cesur bir hamle. Troll’leri ve siber korsanları bir kenara bıraktığımızda,  hükümetlerin bizi gözetleyemediği bir Facebook ortaya çıkmış olacak. Ama doğru ya, hükümetler bilgilerimizi alamasa bile, Facebook zaten bu bilgileri firmalara ‘sağlıyor’.

Facebook’un anonim bağlantı aracı sadece Tor’da çalışıyor: facebookcorewwwi.onion

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.