Teknoloji

Güvercinler konuşmayı öğrenen çocuğunuz kadar zekiler

guvercin

Kanatlı fareler olarak da bilinen güvercinler gerçekten güzel yaratıklar, usta ulaklar ve şaşırtıcı biçimde iyi uçuyorlar. Bunlar güvencilere dair herkes tarafından bilinen şeyler, bilmediğimiz ise sandığımızdan çok daha zeki oldukları.

Iowa Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırma, güvercinlerin nesneleri çocuklara çok benzer bir şekilde algıladığı ve kategorize ettiğini ortaya koydu.

Araştırmacılar 128 fotoğrafı üç farklı güvercine gösterdi ve bebek, şişe, pasta, otomobil, kraker, köpek, ördek, balık, çiçek, şapka, anahtar, kalem, telefon, ayakkabı ve ağaç kategorileriyle eşleştirmesini istedi. Her güvercine gördüğü fotoğrafın ardından, önündeki iki kategori sembolünden biri seçtirildi. Sembollerden birisi fotoğrafın doğru karşılığıyken, diğeri kalanlardan rastgele seçildi. Doğru yanıtı veren güvercinler her seferinde ödüllendirildi.

Birçok deneme yanılmanın ardından, güvercinler hangi fotoğrafın hangi kategoriye girdiğini öğrendi  ve bununla da kalmayıp, gösterilen bir fotoğrafın kategorisine uygun dört yeni fotoğraf daha seçmeyi başardı. Araştırma sonuçları hakemli bilim yayını Cognition’da yayınlandı.

Araştırmanın lideri deneysel psikoloji profesörü Ed Wasserman, güvercinlerin 16 kategoride eğitildiğini ve bu sürecin çocukların kelime ve kategori öğrenme sürecine çok benzediğini belirtti.

Wasserman ve ekibinin bu deneyde yararlandığı metot, konuşmayı öğrenen çocuklar üzerinde gerçekleştirilen çalışmalarda kullanılana birçok yönden benzerlik gösteriyor.

Sonuç olarak bilim, birine kuş beyinli demenin aslında gerçek bir hakaret olmadığını ortaya koymuş oldu. Kuşlar karmaşık nesneleri birbirinden ayırma, alet kullanma ve grup halinde çalışıp, sürü halinde şarkı söyleme konusunda yetenekli yaratıklar.

Bu zararsız ve zeki yaratıklar için camınızın önüne biraz kuş yemi bırakmayı unutmayın.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.