Teknoloji

Hint Demiryolları güneş enerjisiyle çalışan trenini tanıttı

hindistan
Hint Demiryolları, güneş panelleriyle döşenen bir çatıya sahip olan, Dizel Elektrikli Çoklu Birim (Diesel Electric Multiple Unit – DEMU) isimli trenini devreye sokarak dizel tüketimini düşürmeyi hedefliyor. Paneller, yolcu vagonlarında ihtiyaç duyulan havalandırma, ışıklar ve elektronik gösterge sistemlerinin çalışabilmesi için gerekli olan gücü üretebilecek kapasitede. Ayrıca kullanılmayan enerji, dahili bir pille saklanabilme imkanına sahip.

Tren 14 Temmuz’da dünyanın en kirli şehirlerinden biri olarak bilinen Yeni Delhi’de devreye girdi. Hin Demiryolları, yakın gelecekte güneş panelleriyle çalışan tren modelini 24 tren üzerinde daha hayata geçirmeyi planlıyor. Hint Demiryolları, bir trendeki altı vagona güneş panelleri bağlamanın her yıl 21.000 litre dizel yakıt tasarrufu sağlayabileceğini tahmin ediyor. Bu girişim, çevreye yararlı olmanın yanı sıra ekonomik açıdan da tasarruf sağlıyor.

2
Hint Demiryolları, her yıl dizelde önemli bir miktarda para harcıyor ve 2015 yılında demiryolunun güç kazanmasıyla bu rakam 2,5 milyar dolara ulaşıyor. Önümüzdeki on yıl içinde bu oranın panellerin sağladığı tasarruf mekanizmasıyla azalması bekleniyor.

Güneş panelli trenlerin en önemli misyonu, Hindistan’ın daha yeşil bir ulus haline gelmesi ve daha temiz bir ulaşım sistemi geliştirme konusunda dünya çapında örnek teşkil etmesini sağlamak.

Hindistan, 2027 yılına kadar, enerjisinin yüzde 60’ını fosil olmayan yakıt kaynaklarından üretmeyi umut ediyor ve bu amaçla, ülke karbon salınımını azaltmak için bir dizi proje yürütüyor. Ülkedeki kömürün yüzde 82’sini üreten Hindistan Kömür, bu proje kapsamında 37 madeni kapattı. Hükümet ise 2030’a kadar yapılacak dönüşüm süresince trafikte yalnızca elektrikli otomobil kullanma hedefini açıklayarak teşvik çalışmalarına başladı.

Güneş enerjisinden yararlanan trenler ve enerji politikasındaki ulusal değişiklikler gibi bireysel yeniliklerin bir kombinasyonu, küresel ısınmaya karşı mücadelemizde oldukça değerli hale gelecek. Dünya çapındaki emisyonların azaltılması, farklı bir dünya yaratabilmemiz için sadece bir başlangıç.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler