Teknoloji

HTC RE: O bir kamera

HTC_RE_3

HTC’nin özçekim odaklı Desire Eye modelinin yanında yeni bir ‘icadı’ daha var: HTC RE.

HTC, ABD’de düzenlediği etkinlikte Desire Eye’ın yanında bir de yeni ürün konseptini temsil eden RE kamerasını gösterdi. Bir kapı kolu ya da astım ilacı aparatına benzeyen (başka şeylere de benzediği kesin ama onları buraya yazmadık) bu kamera, GoPro gibi kendine bir pazar yaratmayı hedefliyor.

GoPro karşısında hiç şansı olmadığını düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. HTC de böyle düşündüğünden bunun GoPro’ya direk bir rakip olmadığını açık açık söylüyor. HTC’nin amacı, GoPro’yu bir macera kamerası olarak kabul edip daha şehirli bir kamera yaratmak olmuş. Sevimli görüntüsüyle bunu başardıkları kesin. Ancak RE’nin özellikleri GoPro – Akıllı telefon arası bir ürün olmaya yeterli gibi görünmüyor.

Çoğumuz artık akıllı telefon dışında başka bir fotoğraf makinesi ya da kameraya ihtiyaç duymuyoruz. Kompakt makine satışlarının sürekli düşmesinin sebebi de bu. Peki neden GoPro kullanıyoruz? – Çünkü küçük, her yere monte edilebiliyor, geniş açılı lensi ve birçok farklı çekim modu var. Yani akıllı telefonlarda bulamayacağımız birkaç özellik sunduğu için. HTC RE ise farklı tasarımı dışında pek fazla yenilik sunmuyor.

HTC_RE

HTC RE’nin farklı aksesuarları var ama çeşitliliği GoPro kadar yüksek değil.

1/2.3 inçlik sensör akıllı telefonlarda bulacağınızdan pek de üstün değil. 149 derecelik geniş açı lens ise gökyüzü ya da manzara çekimleri dışında pek tercih edilecek cinsten değil. Bu lens POV çekimleri için iyi olabilirdi fakat tasarımı dolayısıyla her yere monte etmeniz de pek mümkün değil. Dolayısıyla geriye sadece 4x yavaşlatılmış video çekimi ve time-lapse özelliği kalıyor. Bu özelliklerin de yavaş yavaş akıllı telefonlarda yer almaya başladığını düşünürsek; HTC RE için 200 dolar ödemeye değer mi?

Burada HTC RE’yi kurtaracak özellik canlı yayın yapabilmeyi özelliği olabilir. Ancak o da şuan için bulunmuyor. HTC, gelecekte bir yazılım güncellemesiyle bu özelliği sunacağını duyurdu.

Basit kullanımı, akıllı telefonlara kablosuz bağlanabilme özellikleriyle HTC RE’yi satışları düşen kompakt akıllı telefonlara alternatif olarak gösterebiliriz. Fakat onların da sensörleri sürekli büyüyor. Dolayısıyla bizce HTC RE’nin daha büyük bir sensöre ve daha iyi bir lense sahip olması gerekirdi.

HTC RE’nin Türkiye’de satışa sunulup sunulmayacağı henüz belli değil.

htc-action-cam-1

 

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.