DergiGenelTeknoloji

HTC’nin yeni akıllı telefonu özçekim için yaratılmış

HTC_Desire_Eye

HTC bugün 13MP ön kameraya sahip Desire Eye modelini duyurdu. Marka, ön tarafa bu kadar güçlü bir kamera koyunca bazı yazılımsal özellikler geliştirmeyi de gerekli görmüş.

Eskiden ‘buluğ çağı’ diye bilinen yaşlardaki gençler kendilerini çirkin olarak görür, ailesinden utanırdı. Şimdi ise benzer yaşlardaki gençler narsizmin doruklarında birer ‘özçekim tanrısı’ oldular. Üstelik artık ailelerinden de utanmıyorlar, onları da özçekimlerine katıyorlar. Elbette burada gençleri örnek gösteriyor olsak da özçekim çekmenin yaşı yok. 50 yaşındaki teyzelerimizin çocuklarıyla dudaklarını uzatarak poz verdikleri özçekimler bizi bizden alıyor…

Şimdi o özçekimleri daha net, daha kaliteli görme fırsatı bulacağız. Ne mutlu!

HTC’nin duyurusunu yeni yaptığı Desire Eye modeli ön tarafında, ekranın üst kısmında 13MP’lik bir kamera taşıyor. Arkadaki kamerayla aynı özellikleri taşıyan ön kamera, daha yüksek çözünürlükle daha net fotoğraflar sunarken gece çekimleri için de bir flaşa sahip.

HTC_Desire_Eye_3

Özçekim yapmayı daha da kolay hale getirmek için ön kameraya yüz tanıma özelliği eklenmiş. Ön kameradan görüntülü görüşme yapıldığında da yüz takip özelliği devreye giriyor.

Desire Eye’ın arkadaki kamerası da 13MP ve flaş destekli. HTC, hem önde hem de arkada 13MP kamera kullanan ilk şirket değil. Çinli şirketler daha önce bunun örneklerini göstermişti. Ancak büyük üreticiler arasında ilk yapan HTC oldu. Şimdi ise sırada Samsung ve LG gibi diğer büyük üreticilerde.

Ön kamera için geliştirilen yeni yazılımsal özellikler ise şöyle;

– Crop me in: Hem ön kamera hem de arka kamerayla bir fotoğraf çekiliyor ve daha sonra yüzünüz arka kameradaki fotoğrafın üzerine yerleştiriliyor

– Face Fusion: İki özçekim çekiliyor ve iki fotoğrataki yüzler tek bir fotoğrafta birleştiriliyor.

– Split Capture: Aynı anda arka ve ön kamerayla fotoğraf çekip bunları yan yana yerleştirebiliyorsunuz.

HTC, bu kamera özelliklerini diğer modelleri için de yayınlayacağını duyurdu.

HTC Desire Eye’ın teknik özelliklerinden de bahsetmek gerekirse; 2.3 GHz dört çekirkdekli Snapdragon 801 işlemci, 2GB RAM, 5.2 inç Full HD ekran, 2400 mAh pil ve 16GB dahili hafıza.

Desire Eye’ın Türkiye’de ne zaman çıkacağı açıklanmadı fakat fiyatı Desire 820’den biraz daha pahalı olacak.

HTC_Desire_Eye (2)

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.