Teknoloji

İki dakikada şarj olan ve 20 yıl dayanan pil yapıldı

lityum iyon pil

Singapurlu bilim insanları, iki dakika yüzde 70 seviyesinde şarj olabilen yeni nesil bir lityum iyon pil geliştirdi. Standart bir elektrikli otomobilin 15 dakikada şarj edilebilmesine olanak tanıyan bu pili muhteşem kılan ise 20 yıl boyunca kullanılabilmesi.

Her gün dizüstü, akıllı telefon ve tabletlerin yaşattığı tecrübelerden dolayı, yeni pil teknolojilerine şüpheci yaklaştığınız için sizi suçlayamayız. Gel gelelim, Singapurlu bilim insanlarının ortaya koyduğu bu yeni çalışmayı diğerlerinden farklı kılan çok önemli bir yanı var: Bu pil yepyeni bir teknolojiyi benimsemiyor; şu an kullandığımız lityum iyon teknolojisinin geliştirilmiş bir halini kullanıyor.

Yeni nesil lityum iyon pil teknolojisinin başarısı, nanoyapısında yatıyor. Günümüz lityum iyon pillerindeki gibi grafit değil, daha uygun fiyatlı olan titanyum dioksit jel ile çalışıyor. Bu basit materyal değişikliği, bilim insanlarına nanoyapıyı 20 kat daha hızlı şarj olacak ve 20 kat daha fazla dayanacak şekilde değiştirme olanağı sağlıyor.

Projenin lideri doçent doktor Chen Xiaodong “Bizim nanoteknolojimiz ile elektrikli otomobillerin 5 dakika şarj ile gidebilecekleri mesafe dramatik bir şekilde artacak” diyor. Elektrikli otomobiller için bunu mümkün kılan pilin, akıllı telefonunuza neler yapabileceğini bir düşünün!

Xiadong ve ekibi yeni teknolojiyi iki yıl içerisinde pazara sunmayı planlıyor. Bu zamana kadar daha hızlı şarj ve daha uzun ömür vaad eden birçok yeni pil teknolojisi gördük ve bu vaadi yerine getiren olmadı. Singapurlu ekibin bize umut vermesinin sebebi ise Amerika’yı baştan keşfetmek yerine, halihazırda başarısını kanıtlayan bir teknolojiyi daha iyi hale getiriyor olmaları.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.