Teknoloji

İlk elektrikli Vespa için geri sayım başladı


Vespa daha ne kadar hipsterlaşabilir diye düşünürken, geçtiğimiz yıl elektrikli bir Vespa duyurusu gelmişti. İtalyan üretici bu yıl EICMA fuarında sergilediği Elettrica isimli scooter’ı için detaylı bilgiler paylaşmaya başladı.

Vespa Elettrica normal duvar prizinden yüzde yüz şarja 4 saatte ulaşıyor ve 100 km menzil sunuyor. 10 yıl kullanım ömrü biçilen lityum iyon pilin 1.000 seferlik kullanımdan sonra performansın yüzde 80’e düşeceği belirtiliyor. Pilin değiştirilebilir olup olmadığı konusunda henüz bilgi bulunmuyor.

Vespa aynı zamanda tamamen elektrikli Elettrica’nın bir de hibrit versiyonunu çıkaracağını belirtiyor. Elettrica X isimli hibrit modelin menzili ise 200 km.

Vespa’ların performanstan ziyade daha çok tasarımı için tercih edildiğini hepimiz biliyoruz. Elettrica için de alıştığımız Vespa tasarımı tercih edilirken birkaç ufak dokunuş karşımıza çıkıyor. Hız, menzil, şarj seviyesi gibi bilgileri gösteren 4,3 inçlik TFT ekran bunlardan biri. Bluetooth ile telefonunuzu Elettrica uygulamasıyla senkronize ettiğiniz zaman bu ekranda arama ve mesajlarınızı da görebiliyosunuz.

Bluetooth özellikli kaskınızla telefonun sesli asistanını kullanma ve müziklerini kontrol etme imkanına da sahipsiniz. Bu özelliklere sahip bir kaskınız yoksa üzülmeyin. Vespa sırf bu amaçla dahili Bluetooth hoparlörlü ve mikrofonlu özel bir kask da çıkarıyor.

2018’de yollara düşecek olan Vespa Elettrica için kesin bir çıkış tarihi ve fiyat bilgisi paylaşılmış değil. Ülkemizde en ucuz modeli 4.899 euro olan Vespa’nın elektrikli modeli ne kadar olacak, merakla bekliyoruz.

Aşağıdaki galeriden Vespa Elettrica görsellerine ulaşabilirsiniz.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler