İncelemeTeknoloji

Nokia X

Nokia_X

Nokia? Microsoft? Android?

Microsoft’un Nokia’yı satın alacağını açıklamasının ardından Nokia’nın Android’li bir model duyurması bizleri şaşırtmıştı. Peki Nokia neden böyle bir hamle yaptı ve Nokia X’in başarı şansı ne kadar?

Microsoft ve Nokia arasındaki yakınlaşma birkaç geriye dayanıyor. Nokia’nın Symbian’dan sıyrılma planı çerçevesinde Microsoft’u tercih edip Windows Phone işletim sistemine geçiş yapması büyük bir olaydı. Açıkçası başlarda ben de Android yerine Windows Phone’un seçilmiş olmasını eleştirmiştim. Fakat bugün geldiğimiz noktada Windows Phone’un üçüncü bir seçenek olarak iOS ve Android karşısında durması olumlu bir durum. Nokia, Windows Phone’u seçmemiş olsa bugün iOS ve Android’in egemen olduğu iki başlı bir pazardan bahsediyor olabilirdik. Kısacası Nokia + Windows Phone pazara renk katan bir birliktelik oldu.

Nokia_X_2

Bu açıdan bakınca Nokia’nın Microsoft’a satılması çok da şaşırtıcı değil. Ekonomik anlamda işlerin çok iyi gitmediği Nokia’da tüm umutlar Microsoft’a bağlanmıştı. Microsoft ise ekosistemde lokomotif durumda bulunan markayı satın alarak daha bütün, daha güçlü bir yapı yaratmak mantıklı görünüyordu. Sonuçta bugün pazarda rekabete Apple, Samsung, Nokia açısından bakıyoruz. Google ve Microsoft daha arka planda kalıyor.

Tüm bu gelişmelere Nokia X’in ne kadar şaşırtıcı bir model olduğunu anlatmak için değindim. Artık Windows Phone’un en önde gelen neferi haline gelen Nokia, Android’li bir model üretecek. Yok canım! Bu, Yiğit Bulut’un Türk Telekom Yönetim Kurulu üyeliğine atanması gibi bir şey olurdu. (Sahi, o da gerçekten oldu değil mi?) Sonunda Nokia, “Normandie” kod adıyla bilinen X ailesini resmi olarak duyurdu. Peki nedir bu Nokia X?

1 2 3 4Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.