Teknoloji

İnsan dışkısını içme suyuna dönüştüren makine dünyayı değiştirebilir

bill gates dışkıdan su üreten makine: Omniprocessor
Bill Gates, Omniprocessor’ün insan dışkısından ürettiği suyu denedi

En zengin insan olmasına rağmen 5 liralık saç traşıyla hayır işleri ve yatırımcılık yapan Bill Gates, iki dahi mühendis tarafından geliştirilen insan dışkısını ‘lezzetli’ içme suyuna dönüştüren makineye yatırım yaptı. 

Bu zamana kadar gördüğümüz en dahice makinelerden biri olan bu dönüştürücü, insan dışkısını suya dönüştürürken aynı zamanda elektrik de üretiyor. Denklemi kafanızda kurmaya çalışın; medeniyetin sürmesi için ihtiyaç duyduğumuz ana kaynaklardan su ve elektrik, kimsenin ihtiyaç duymadığı bir atık olan insan dışkısı kullanılarak üretiliyor. Bundan daha sürdürülebilir bir fikri olan varsa beri gelsin: İnsan Dışkısı=Su+Elektrik.

İnsan dışkısını tertemiz ve Bill Gates’in tabiriyle ‘lezzetli’ içme suyuna çevirip, aynı zamanda elektrik üreten Omniprocessor isimli dönüştürücü makine, Washington merkezli Janicki Industries tarafından geliştirildi.

Bill Gates’in suyunu içip onayladığı makine, su bulmakta zorlanan ve elektrik enerjisine sahip olmayan insanların hayatlarını değiştirebilir. Zaten Janicki Industries’in asıl amacı da bu. Fakat gelecekte işler insan türü için iyi gitmezse, Omniprocessor şu an diğerlerinden daha şanslı olan bizlerin de hayatlarını kurtarabilir.

İlk Omniprocessor bu yıl bitmeden Senegal'de kurulacak
İlk Omniprocessor bu yıl bitmeden Senegal’de kurulacak

Omniprocessor insan dışkılarını alıyor ve ısıtılmış borularında kaynatıyor. Burada üretilen arınmış buhar, dışarı içme suyu olarak çıkıyor. Dışkı kalıntıları ise yakma kazanına gönderilerek küle dönüştürülüyor. Sıcak akım buhar motoruna giderek, mucizevi makine Omniprocessor’ün ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisini üretiyor.

Birleşmiş Milletler, 2,5 milyar insanın ideal yaşam şartlarını oluşturan hijyen şartlarında yaşamadığını ve 1 milyar insanın tuvalet ihtiyaçlarını açık havada giderdiğini belirtiyor. Bu sorunlar az gelişmiş ülkelerde ishal, çocuk felci, kolera ve tifo gibi çok ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasına sebep oluyor. Hepsinden daha acı olan istatistik ise her yıl ortalama 700 bin çocuğun bu sebeplerden hayatını kaybediyor olması.

Omniprocessor bu insanların hayatlarını kurtarmak için atılan çok büyük bir adım ve bu gece daha rahat uyumamızı sağlayacak. İlk makine bu yıl bitmeden Senegal’e kurulacak.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.