Teknoloji

İnternet özgürlüğünde Uganda ve Ürdün’den bile gerideyiz!

internet özgürlüğü

Saygın düşünce kuruluşlarından Freedom House, son düzlüğüne girdiğimiz 2014 yılının İnternet Özgürlüğü Raporu’nu yayınladı ve tahmin ettiğiniz gibi ülkemize dair veriler hiç ama hiç iç açıcı cinsten değil.

Rapora göre, Türkiye bir önceki yıla kadar internet özgürlüğünde 6 puan geriledi ve Uganda, Angola, Tunus, Singapur, Endonezya, Zambiya, Fas, Ürdün, Libya, Bangladeş ve Ruanda gibi ülkelerin gerisinde kalmayı başardı.

Freedom House, geçtiğimiz yıl Türkiye’nin internet özgürlüğü konusunda Suriye ve Mısır’dan daha fazla gerilediğinin de altını çizdi.

Düşünce kuruluşu, internet özgürlüklerini dokuz farklı kategoride değerlendiriyor ve her ülke bu kategorilerin ayrı ayrı puanlanmasıyla genel bir özgürlük puanına sahip oluyor. Ülkemiz, bu dokuz kategorinin yedisinden eksi puan aldı.

Freedom House’a göre 2014’te hükümetin Türkiye’deki internet özgürlüğünü baltalayan hamleleri ise şöyle sıralanıyor:

  • Sosyal medyanın ve/veya iletişim uygulamalarının engellenmesi
  • Siyasi, toplumsal ve/veya dini içeriğin engellenmesi
  • Sansür veya cezaları artıran yeni yasa ve yönetmeliklerin kabul edilmesi
  • Denetimi artıran ve anonimliği kısıtlayan yeni yasa ve yönetmeliklerin kabul edilmesi
  • İnternet gazetecilerinin, blog yazarlarının veya bilgi iletişim teknolojisi alanında çalışanların gözaltına alınması
  • İnternet gazetecilerine, blog yazarlarına veya bilgi iletişim teknolojisi alanında çalışanlara (gözaltı sırasında da olmak üzere) fiziksel saldırı düzenlenmesi veya bu kişilerin öldürülmesi
  • Hükümeti eleştirenlere ve insan hakları örgütlerine teknik saldırı düzenlenmesi

turkiye-istatistik

Suriye ve Mısır’ın özgürlüğü bizimki kadar gerilemedi

Şaka gibi fakat savaştaki Suriye ve darbeden çıkan Mısır, 2014 yılında internet özgürlüğü konusunda ülkemizden daha az geriye gittiler. Türkiye yedi alanda gerileme kaydederken, Mısır beş, Suriye ise altı alanda internet özgürlüğünü kısıtladı.

‘Kısmen özgür’

Freedom House’un Türkiye’yi ‘kısmen özgür’ kategorisinde konumlandıran raporunda, “Türkiye’de sosyal medyanın engellenmesi, bu sitelere girmek için kullanılan araçlara kısıtlama getirilmesi, muhalif haber sitelerine karşı siber saldırılar ve internet gazetecilerine yönelik baskılar yıl boyunca en çok göze çarpan tehditler oldu”  ifadelerine yer verildi.

Raporda Türkiye için ayrılan özel bölümde, ülkemizin son beş yıl içerisinde internet özgürlüğünde en büyük gerilemeyi 2014’te yaşadığı belirtiliyor. Freedom House bu gerilemenin sebebini ise şu cümlelerle açıklıyor:  “Türkiye, hükümetin sansürü artırması, imtiyazlı devlet ajanslarına içerik engelleme konusunda geniş yetkiler verilmesi ve internette görüşlerini paylaştığı için daha fazla insanın suçlanması nedeniyle 13 puan geriledi. Sosyal medya büyüyerek kamusal söylemin bir aracı haline gelirken, yetkililer YouTube, Twitter ve diğer platformları aylarca, hatta yıllarca kapalı tuttu. İnternet gazetecileri ve sosyal medya kullanıcıları, giderek daha fazla saldırı ve kovuşturmanın hedefi oldu.”

Raporda, Milli İstihbarat Teşkilatı’na verilen geniş yetkiler de ayrıca şu şekilde eleştiriliyor: “Örneğin, nisan 2014’de Türkiye, Milli İstihbarat Teşkilatı’na ilişkin kanunda, istihbarat teşkilatının faaliyetlerini hukuk ve medyanın denetiminin dışında tutan değişiklikleri kabul etti. Bu değişiklikler istihbarat servisine, mahkeme kararı olmaksızın kamu kuruluşlarından, özel şirketlerden ve bireylerden elektronik veri ve bilgi toplama yetkisi veriyor.”

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.