Teknoloji

İnternetin karanlık tarafı sandığınızdan daha derin

derin web

1970’lerde, daha sonra günümüz web ağına dönüşecek olan ARPANET’ten izole bir paylaşım ve iletişim anlayışı ile ortaya çıkan derin web, günümüzde yasa dışı tüm aktivitelerin dijital dünyaya taşındığı dibi görünmeyen bir kuyuya benziyor.

Peki derin web gerçekte ne kadar derin? Bu sorunun yanıtını en nihayetinde öğrenmiş olabiliriz.

Tor Project’in yayınladığı rapora göre, Tor ağında 30 bine yakın hükümetlerden saklı ve dolayısıyla ziyaretçilerinin takip edilemediği gizli servis var.

Tor ağındaki gizli web servisleri, servisin yaratıcısının kimliğini ve konumunu gizlediği için, bu servislerin sayısı hızla artıyor.

Fakat derin web 30 bin servisten ibaret değil. Tor için yayınlanan ve türünün en iyi örneği olan derin web arama motoru Onion.city sonuçlarına göre, 350 bin web sayfası yasalardan, denetmelerden ve kısıtlamalardan bağımsız olarak derin web’de varlığını sürdürüyor.

Derin web’in milyonlarca dolar işlem hacmine ulaşan karaborsa pazar yeri Silk Road, 2013 yılında kapatılmasına rağmen hâlâ dünyanın en ünlü derin web servisi olarak anılıyor. Dünyanın en büyük son kullanıcı uyuşturucu ticaretine ev sahipliği yapan Silk Road’u çökerten FBI, Dread Pirate Roberts takma isimli kurucusunun Ross Ulbricht olduğunu kanıtlamak için iki yıl harcadı. Ulbricht yaşamının en az 30 yılını demir parmaklıklar ardında geçirecek.

Onion.city’nin bulduğu 30 bin gizli web servisi, Tor ağının yalnızca yüzde 0,97’lik trafiğini oluşturuyor. Daha derinlere inmeyi başaranların karşısına neler çıkacağını tahmin edemiyoruz. Öte yandan, daha derinlere inmek gerçekten çok zor. Hidden Wiki gibi öncü derin web haritalarına girdiğinizde, bu 30 bin siteden yalnızca birkaç binini görebiliyorsunuz.

Birçok derin web servisi o ya da bu şekilde insanlar arasında yayılırken, büyük bir çoğunluğu bunun tam tersine gizli kalmak ve kullanıcı kitlesini olduğu gibi tutmak için çabalıyor. Öte yandan, Onion.city’nin erişemediği bazı derin web portalları var çünkü bunlar yalnızca web servisi olarak faaliyet gösteriyorlar, yani herhangi bir web sitesine sahip değiller; bunlara sohbet sunucularını örnek olarak verebiliriz.

Peki, derin web’de neler oluyor? Bu insanlar neden tüm gözlerden ırak bir yerde zaman geçirmeyi tercih ediyorlar? 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Tor’un gizli web servislerine yapılan ziyaretlerin yüzde 20’si uyuşturucu ve silah gibi yasa dışı ticaretler amaçlıyken, yüzde 80’i pedofili içeriklerin görüntülenmesinden oluşuyor. Gizlilik aktivistleri ise bu araştırmanın gerçeği yansıtmadığı görüşünde.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.