Teknoloji

iPad Air 2’de üç çekirdekli bir işlemci görev yapıyor

iPad_Air_2_5

Apple’ın daha da incelen yeni tableti iPad Air 2’nin işlemcisi 3 çekirdekli bir yapıya kavuşmuş.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta A8 işlemciye geçiş yapan Apple, iPad Air 2’de ise bu işlemcinin güçlendirilmiş versiyonu olan A8X işlemciyi kullanacağını açıkladı. Geçmiş dönemde de Apple, akıllı telefonlarında A6 ve A7, tabletlerinde ise A6X- A7X işlemcileri kullanmıştı. Bu strateji, iPad’in daha yüksek çözünürlüklü ekranının oluşturduğu performans açığını kapatmak için X serisi işlemcilere daha iyi bir grafik işlemcisi koymaya dayanıyordu. Fakat görünüşe göre bu yıl işlemci yapısında da değişikliğe gidilmiş.

Yapılan benchmark testlerine göre Apple, iPad Air 2’de 3 çekirdekli bir işlemci kullanıyor. Oysa iPhone 6’larda görev yapan A8 işlemci çift çekirdekliydi. Ayrıca RAM miktarı da 1GB’tan 2GB’a yükseltilmiş. Dolayısıyla Apple, iPad Air 2’yi daha hızlı kılabilmek için ekstra 1 çekirdek ve 1GB RAM eklemiş.

Tüm bunlar işe yaramış görünüyor zira iPad Air 2’nin ilk inceleme sonuçlarında herkes performanstan çok memnun. Ayrıca bu işlemcinin ısınma problemi yaratmadığı ve ince tasarıma rağmen pil ömrünü koruduğu da belirtiliyor.

iPad_Air_2_benchmark

Apple’ın genellikle işlemcilerin yapısı konusunda resmi bilgiler vermediğini biliyoruz. Uzunca bir süredir çift çekirdekli yapıda ısrarcı olan Apple, ilk kez 3. çekirdeğe geçiş yapmış olmasına rağmen bunu açıklamadı. Şimdilik özen gösterilen nokta 64 bit desteği ve performans artışı. Ancak büyüyen iPhone’lar ve yeni nesillerinde iPad’e gelebilecek daha yüksek çözünürlüklü bir ekran Apple için de 4 çekirdekli işlemcilerin yolunu açabilir.

Bu arada iPad Air 2, ABD’de kullanıcılarla buluşmaya başlıyor. iPhone 6’ları ABD’den 7 gün sonra satışa sunan Apple Türkiye ise yeni iPad’lerin çıkış tarihi konusunda bir açıklama yapmadı.

A8X

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.