Sosyal Medya

James Foley’in Ardından Amerika Ne Yapacak?

Obama_IŞİD

Amerikalı James Foley’in dehşet uyandıran ölümü sonrası Amerika’nın IŞİD stratejisi ciddi biçimde tartışılır hale geldi. Amerika, Irak ve Suriye’de operasyon düzenlemeye hazır mı?

Amerikalı gazeteci James Foley, 2012 yılında Suriye’de ortadan kaybolmuştu. Foley’in o dönemde ismi pek de bilinmeyen IŞİD tarafından kaçırılmıştı ve 2 yıl boyunca grubun elinde esir olarak kaldı. Dün ise dünyayı şoke eden bir video, James Foley’in isminin tekrar gündeme gelmesini sağladı. IŞİD militanları, Amerika’nın Irak’ta kendilerine yaptığı saldırılar sonrası bir mesaj vermek istemiş. Bu mesaj için de James Foley’in öldürülme anını kameraya çekmişler. Video, YouTube üzerinden yayınlanır yayınlanmaz gündeme oturdu ve basında yer aldı. YouTube da rahatsız edici, vahşi görüntüler içeren bu videoyu kısa bir süre içerisinde yayından kaldırdı. Videonun çift kamerayla çekilmiş ve iyi montajlanmış olması dikkat çekici detaylar.

Söz konusu Amerika gibi vatandaşlarına karşı yapılanlar konusunda hassas bir ülke olunca, bu saldırı sonrası tepkilerin ne olacağı da merak konusuydu. Barack Obama fazla gecikmeden bizzat kamera karşısına geçti ve sinirli yüz ifadesiyle konuştu. Obama, IŞİD’in bir kanser gibi olduğunu ve çağımızda yerinin olmadığını söyledi. Amerika’nın bundan böyle vatandaşlarını korumak için elinden gelen her şeyi yapacağını söyleyen Obama’nın herhangi bir stratejiden bahsetmemiş olması kafalarda soru işareti bıraktı.


Türkiye’nin de elinde birçok Türk esir bulunduran IŞİD’e karşı kayda değer bir hamle yapmadığını düşünürsek bu terörist grubun neden bu kadar dokunulmaz olduğunu düşünmeden edemiyoruz. Elbette olayın stratejik yanları hakkındaki iddiaları da göz ardı etmemek lazım. Amerika ve Türkiye’nin bir zamanlar IŞİD’i kendi hedefleri doğrultusunda desteklediği ihtimali konuşuluyor. Almanya’nın Başbakan Erdoğan’ı dinlediği kayıtlarda da bu türde bilgiler olduğu söyleniyor. Ancak bunların hepsi birer söylenti. Bu sebeple IŞİD’i anlamak için gerçeklere bakmak gerek.

Business Insider, bu konuda güzel bir derleme yapmış ve IŞİD’in neden bu kadar güçlü olduğunu açıklamaya çalışmış. IŞİD, 2007 yılı sonrasında güçlenmeye başlayan bir grup. Amerika’nın bölgeden çekilmeye başlamasıyla birlikte IŞİD, devletin güçsüz olmasından faydalanıp çeşitli bölgeleri ele geçirmeye başlamış. Bunlar arasında önemli petrol merkezleri de var. Bugün IŞİD’in elindeki petrol yataklarından illegal satış yaparak ayda 12 milyon dolar gelir elde ettiği söyleniyor. Bu güçlü bir ordu yaratmak için yeterli bir para. IŞİD’in hem iyi silahlara hem de binlerce örgüt üyesine sahip olduğu biliniyor.

Suriye ve Irak’ın içinde bulunduğu ortamı düşünürsek bunların IŞİD’le baş etmesinin çok zor olduğu bir gerçek. Üstelik birçok kişi, bu istikrarsız bölgede IŞİD’e katılmak için istekli olabilir. IŞİD, gittiği yerlerde yağma yapıyor, insanları öldürüyor ve kadınlara tecavüz ediyor. Onlara karşı olmaktansa onlardan biri olmak bazı isanlar için mantıklı olabilir.

James_Foley

IŞİD’e karşı bir operasyon yapılması için uluslarası destek gören bir ekip kurulması şart. Elbette Amerika’nın da bu ekibe destek vermesi gerekiyor. Amerika, IŞİD’e karşı uçaklarla başarılı olunabileceğini gösterdi. Fakat bu sadece bir geri püskürtme stratejisi. IŞİD’e komple bir savaş açmak için belki de 100 binlerce askerden oluşan kara kuvvetleri gerekiyor. Bu da aylarca sürecek operasyonlar ve milyarlarca dolar demek. Amerika şimdilik bu topa girmek istememiş gibi görünüyor.

Ancak IŞİD bölgede terör estirmeye ve elinde esirler tutmaya devam ediyor. Türk esirlerin de bu şekilde işkence görmeyeceğini,  öldürülmeyeceğini kimsenin söylemesi mümkün değil.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.