Teknoloji

Japonya’da robotların çekip çevireceği geleceğin oteli kuruluyor

japonrobot

Huis Ten Bosch, binaları, kanalları ve yel değirmenleriyle 17. yüzyıl Hollandası’nı birebir kopyalarak Japonya’ya getiren çok ünlü bir park. Bu park önümüzdeki yaz yerini şu ankinden çok daha ilgi çekici bir yapıya bırakacak; tamamen robotlar tarafından yönetilen bir otel.

72 odaya sahip olacak iki katlı Henn-na Hotel’in 17 Temmuz’da açılması planlanıyor. Otelde ziyaretçileri karşılayacak, bavulları taşıyacak ve odaları temizleyecek 10 robot çalışacak.

Kokoro isimli firma tarafından yaratılan robotlar, dış görünüşleriyle insana benzeyecek. Genç Japon kadınlara benzetilen robotlar akıncı şekilde Japonca, Çince, Korece ve İngilizce konuşabiliyor. Kokoro robotlara göz kırpma, vücut dili kullanma gibi insancıl hareketler de eklemiş.

Üç robot resepsiyonda görev alacak ve otel sakinleriyle doğrudan iletişim kuracak. Dört robot misafirlerin bavullarını taşıyacakken, geriye kalan üçü odaların temizliğinden ve bakımından sorumlu olacak.

Tamamen robotların yönettiği bir otelde teknolojik özelliklerin es geçilmesi düşünülemezdi. Misafirler yüz tanıma sistemiyle odalarına giriş yapabilecek, oda sıcaklığı misafirlerin vücut ısısı algılanarak otomatik olarak ayarlanacak.

japonrobot1

Adını garip otel olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz Henn-na Hotel, Nagasaki yakınında bulunuyor ve ‘Evrime Bağlılık’ sloganıyla açılacağı günü bekliyor.

Robotlar sayesinde istihdamdan edilen tasarruf fiyatlara yansıyacak. Otelin en ucuz odası geceliği 60 dolardan tutulabilecek ve en pahalı odanın fiyatının ise 250 dolar civarında olması bekleniyor.

Otelin robot çalışanları, insan çalışanlar tarafından desteklenecek fakat eğer bu deney başarılı bir şekilde tamamlanırsa, insanların işleri için endişelenmeye başlamaları gerekecek. Huis Ten Bosch şirketinin başkanı Hideo Sawada “Dünyanın en verimli otelini yaratacağız” diyor ve ekliyor “Geleceğin otellerinde servislerin yüzde 90’ından fazlasının robotlar tarafından gerçekleştirilmesini hedefliyoruz.”

Sawada gerçekten dünyanın en verimli otelini yaratmayı başarırsa, yüksek verimliliğin insansız süreçlerden geçtiği bir kez daha kanıtlanmış olacak. Biz insanlara da, bizim işimizi bizden daha iyi yapacak bir robotun icat edilmemesi için dua etmek kalacak.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.