Tasarım

Jony Ive Apple’ın tasarım süreçlerini anlattı

Jony_Ive_Apple_VF

Apple’ın tasarım şefi ve şirketin tanındık yüzlerinden Jony Ive, Vanity Fair’in düzenlediği bir etkinlikte sorulara samimi yanıtlar vermiş.

Aşağıda videosunu da bulabileceğiniz söyleşi yaklaşık 25 dakika ve Jony Ive, hem kişisel hayatı hem de Apple’daki çalışmaları hakkında samimi açıklamalar yapıyor. Elbette Apple, gelecekteki ürünler konusunda oldukça ketum ve Ive’ın yanıtlarında da bunu görüyoruz. Fakat kendisini beyaz arka planlı kısa Apple videoları dışında bu kadar uzun konuşurken de pek sık görmüyoruz. O yüzden bazı cevaplar ilginizi çekebilir.

– Jony Ive, büyük ekranlı bir iPhone fikri üzerinde uzun süredir çalıştıklarını söylüyor. Henüz iPhone 6’yı büyük ekranlı üretme fikri ortada yokken ‘büyük ekranlı bir iPhone nasıl olmalı’ diye düşünüyorlarmış. Bugün iPhone 6’larda gördüğümüz kıvrımlı tasarım da bu düşüncenin eseri. Çünkü köşeli tasarım büyük ekranla birleşince ortaya çok kaba bir cihaz çıkıyormuş.

– Ive, Apple’da 17 kişilik küçük bir tasarım ekibinin tüm ürünlerden sorumlu olduğunu söylemiş.  Son 20 yılda kimse bu ekipten ‘isteyerek’ ayrılmamış. Yani kovulanlar olmuş ama istifa eden olmamış. Ive, sürekli ‘biz’ olarak bahsediyor ve böyle bir ekibin parçası olduğu için çok şanslı olduğunu vurguluyor.

– Apple tasarımcıları her hafta 3-4 kez bir araya gelip odaklandıkları ürün üzerine toplantılar yapıyormuş. Toplantılarda kullandıkları masalar ise Apple Store’lardaki masalar ile aynıymış. Çünkü ekip her an ürünün mağazada nasıl duracağını gözlemlemek istiyormuş.

– Jony Ive ‘halen’ eliyle çizim yapmayı tercih ettiğini söylüyor.

– Jony Ive da Steve Jobs gibi Braun tasarımlarına hayranmış. Çocukken tasarım açısından ilk hayran kaldığı ürünün bir Braun mikser olduğunu söyleyen Ive ”ne işe yaradığını bile bilmiyordum ama çok güzel olduğu kesindi’ diyor.

Bu arada Jony Ive’ın kırmızı çorap tercih ettiğini de öğrenmiş oluyoruz (!)

Video:

Kaynak: The Verge

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.