Teknoloji

Microsoft mobil pazarda mutsuz yalnızlığa terk edildi

microsoft

Microsoft, kendi mobil işletim sistemini kullanıcılar için güçlü bir alternatif haline getirmek için gerçekten çok uğraştı. Windows Mobile’ın birçok sürümğ cüretkar bir biçimde geride bırakıldı ve en sonunda da Windows Phone ile diğer denemelerine kıyasla iOS ve Android’e gerçek bir rakip çıkarmayı başardı.

Windows Phone’un en büyük sorunu, iOS ve Android ile kıyaslandığında az uygulamaya sahip olmasıydı. Fakat artık bu sorun da ortadan kalkmış durumda, diğer iki işletim sisteminin en sevilen mobil uygulama ve oyunları, WP’nin uygulama mağazasında da yerini aldı. Peki, neden Windows Phone hâlâ başarılı olamadı? Huawei, bugün işte tam da bu sorunun yanıtını verdi.

Çin’in en büyük mobil cihaz üreticilerinden ve ülkemizde de bir hayli popüler bir marka olan Huawei, Windows Phone’lu cihazlar geliştirmenin üretici firmalara kesinlikle kâr sağlamadığını açıkladı ve Windows Phone’lu hiçbir cihaz satışa sunmayacağını açıkladı.

Huawei’nin uluslararası medya ilişkileri başkanı Joe Kelly’nin “Windows Phone’dan hiç para kazanmadık. Kimse Windows Phone’dan para kazanmadı” açıklaması ile Windows Phone’un popüler ve başarılı olmasının önündeki en büyük sorunu apaçık şekilde gözler önüne seriyor.  Firmalar satışa sundukları mobil cihazlar ile kâr etmek istiyorlar ve görünüşe göre Microsoft bu finans yapısını kurmayı iyi başaramadı.

Huawei daha önce iki Windows Phone’lu akıllı telefon satışa sundu fakat bunlardan kâr edemeyince, ağustos ayında artık yalnızca Android platformuna cihaz geliştireceğini duyurmuştu.

Çinli mobil cihaz üreticisi, şartlar değişmediği halde Windows Phone’a dönmeyeceklerini de ekliyor.

Ekim ayında yayınlanan verilere göre, Windows  Phone global mobil pazarın yüzde 8.1’ini elinde bulunduruyor. Microsoft, üreticilerin bir bir Windows Phone’a sırtını dönmesi üzerine, Nokia satın almasını yaptı ve artık hem kendi mobil donanımını hem de yazılımını geliştiren bir firma haline geldi; bir nevi Apple gibi. Fakat Microsoft’unki Apple’dan farklı olarak mutsuz bir yalnızlık…

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.