Sağlık / SporYaşam

Karşınızdaki Yemek Yerken Sinirleniyor Musunuz?

Kimisi çayından şöyle sesli bir yudum alır, kimisi iştahla yemek yer; kimisi cakkıdı sakız çiğner, kimisi sürekli öksürür, kimisi esner… ve siz de rahatsız olursunuz. Belki rahatsız olmaktan da öte, sinirleniyorsunuz. Karşınızdaki kişiyi kırmak istemiyorsunuz, ancak adab-ı muaşeretten de nasibini alamadığını düşünüyorsunuz. Sahip olduğunuz duruma Misofonya (misophonia) deniyor ve bu durum, merkezi sinir sistemi kaynaklı bir hastalık olarak kabul ediliyor.

strawberry

Misofonya, kişiyi sosyal anlamda son derece olumsuz etkileyen bir rahatsızlık. Bu duruma sahip olan kişiler genellikle tırnak kesme, gülme, esneme, yemek yeme türevi seslerden fazlasıyla rahatsız oluyor, hatta agresifleşiyor. Dolayısıyla bu insanlar uç durumlarda başkalarıyla aynı odada uyuyamıyor, yemek yiyemiyor.

Yapılan araştırmalara göre misofonya sahibi insanlar obsesif kompulsif ve diğer psikolojik bozukluklara daha yatkın oluyor. Misofonya tedavisi için yoğun grup terapileri tercih ediliyor ve her seansta kişi, seslerle kurduğu negatif duygu bağlantılarını kırmaya zorlanıyor.

Kendinizi test etmek istiyorsanız aşağıdaki ses kliplerine göz atabilirsiniz.

#1

#2

 

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.