Yaşam

LEGO yaratıcılık aracı olmaktan çıktı mı?

Han Solo'nun uzay gemisi Millennium Falcon (Star Wars)
Han Solo’nun uzay gemisi Millennium Falcon (Star Wars)

LEGO, 90’ların sonuna kadar her çocuk için muhteşem bir yaratıcılık aracıydı. Birbirinden farklı yüzlerce parça ile dolu kovayı halıya boşaltıp, minik parçaları birleştirerek hayallerinizi elle tutulur oyuncaklara dönüştürebiliyordunuz.

LEGO son yıllarda odağını yaratıcılık tabanlı kovalardan, tek kullanımlık modellere kaydırdı. Bu LEGO modellerinde tek yaptığınız, IKEA’dan aldığınız masayı yapar gibi kağıtta yazan adımları takip etmek ve parçaları birleştirmekten ibaret.

Artık çocukların ve çocuk kalanların yaratıcılıklarını sergileyecekleri birçok dijital araç var. Bunlara örnek olarak Minecraft’ı ve Disney Infinity 2.0’ı verebiliriz. LEGO, bizzat kendisinin yarattığı bu özgür yaratıcılık aracı konseptini bir kenara iterek, zamanının büyük bir çoğunluğunu Star Wars’un Death Star’ı gibi ürünleri lisanslamaya ve tek kullanımlık LEGO modellerine dönüştürmeye harcıyor.

LEGO hayranı blogger Chris Swan, bu konuyla ilgili görüşlerini şu şekilde açıklıyor: “LEGO benim için tamamen yaratıcılıkla alakalı. Fakat tek kullanımlık, yap-bitir setler yıkıp yeniden yapmaya değil, yapıp bir kenarda tutmaya yarıyor. Ne yazık ki bu gerçek onları daha az kullanışlı, daha az eğitici ve bence daha az eğlenceli kılıyor. LEGO’nun sonsuz imkanlar sunan jenerik setlerinin de bir yere gittiği yok. Yalnızca diğer markaların pazarlaması yapılırken arka planda kaldılar.”

LEGO ile ilgili göz ardı edilmemesi gereken bir diğer gerçek ise artık çocuklardan ziyade yetişkinlere odaklandığı. Yetişkinler de bir kova dolusu parçadan bir şeyler çıkarıp, sonra bozup kovaya geriye koymak yerine, Millenium Falcon modelini yapıp evinde sergilemeyi tercih ediyor.

1949 yılında kurulan LEGO ise setlerinin hâlâ çocuklar için ideal yaratıcılık aracı olduğunu düşünüyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.