Teknoloji

LG ideal akıllı telefonu üretmiş olabilir

LG_Flex_2_2

LG G2, Opel Vectra GTS gibiydi. Yani hızlı ve uygun fiyatlıydı ama bir tasarım harikası değildi. G3 ise Ferrari F50 gibiydi; daha yeniydi, iyiydi ama tam olarak o beklediğimiz “işte bu!” anını yaşatamamıştı. LG’nin yeni telefonu G Flex 2 ise F40 gibi. daha büyük ve daha yeninin her zaman daha iyi olmadığını kanıtlıyor.

LG, Samsung ile girdiği Güney Kore’nin en büyüğü olma mücadelesinin heyecanıyla bazen çok iyi, bazen de çok saçma ürünler ortaya çıkarıyor. Elbette aynı şeyler Samsung için de geçerli. Ancak LG’nin Samsung’dan farkı, Apple’ın izinden gitmek yerine hatalardan ders alıp kendine bir yol çizebilmesi. Arka bölümdeki tuşu ve donanımıyla Android kullanıcıları için özel bir yere sahip olan LG G2 bunun en güzel örneği.

LG’nin gözünü G3 ile başarı hırsı bürümüştü. 13MP kamera, lazer odaklanma sistemi ve güçlü bir işlemci kullandılar ama sırf rakipleri geride bırakabilmek için 5.5 inçlik bir ekran için çok fazla olan Quad HD çözünürlüğü tercih ederek her şeyi mahvettiler. Şimdi G Flex 2 ile birlikte G3’ün iyi yanları daha iyi bir paketle kullanıcıların karşısına çıkıyor.

G Flex’in 6 inçlik ekranı ve kıvrımlı gövdesi de bir şov aracıydı. Mantıklı düşünerek bu kez ekran boyutunu 5.5 inçe düşürmüşler ve telefonunum kıvrımlı yapısını daha ergonomik olacak şekilde düzeltmişler. Yine mantıklı şekilde çözünürlüğü 720p’nin üzerine çıkartmışlar ama Quad HD kadar abartmayıp Full HD’de karar kılmışlar. Üstelik 13MP kamera, Dual LED flaş, lazer odaklama, Snapdragon 810 işlemci, 2GB-3GB RAM, 16-32GB dahili hafıza, microSD kart desteği, NFC, 4G LTE özelliği ve 3000 mAh pil gibi iyi özelliklerin hepsi G Flex 2’de mevcut.

LG G Flex 2

LG halen bu telefonun neden kıvrımlı olduğunu açıklayamıyor. Son olarak ‘çünkü güzel’ demekle yetinmişler. Farklı göründüğü kesin ve kavisin ergonomiye az da olsa bir katkısı var. Bu sebeple bizim açımızdan G Flex 2, kağıt üzerinde daha güçsüz görünse de G3’den daha iyi bir telefon olmuş.

iPhone 6 Plus sebebiyle bu aralar kıvrılan telefonları da çok konuştuk. LG bu konuda da sözünü söylemiş ve “gerekirse G Flex 2’nin üzerine oturabilirsiniz” demiş. Buna hangi koşullar altında ihtiyacınız olur bilemiyoruz ama telefonun kırılmayacağını söylüyorlar. Ayrıca Gorilla Glass 3 ve güçlendirilmiş şasi ile birlikte telefon düşmelere de daha dayanıklı.

Peki LG G3 artık tamamen mantıksız bir telefon mu? Teknik anlamda G Flex 2 daha mantıklı bir paket sunuyor ama büyük ihtimalle G3’ten daha pahalı olacak. Bu durumda karar vermek pek de kolay değil. İşte böyle durumlarda Zenfone 2 gibi daha uygun fiyatlı alternatiflerin neden ön plana çıktığını daha iyi anlayabilirsiniz.

LG_Flex_2

Cevabını merak ettiğimiz bir soru daha var; LG gerçekten hatalarından ders aldı mı? Yani G3’ün veliahtı daha mantıklı bir telefon olabilir mi? Açıkçası bu konuda iyi sinyaller yok. Çünkü LG, CES 2015’te sergilediği yeni konseptiyle halen Samsung’u alt etme hırsından sıyrılamadığını gösteriyor. Samsung Note Edge’i piyasaya sürünce LG de ekranın iki yanını birden bükmeye karar vermiş. Şimdilik bununla ilgili bir model planı açıklanmadı ama ‘G Border’ gibi bir model duyarsak hiç şaşırmayız.

LG G Flex 2 öncelikle Kore’de, ardından da tüm dünyada satışa sunulacak. Kısa bir süre sonra Türkiye’ye geleceğini tahmin ediyoruz. G3’ün veliahtının ise yıl sonunda piyasada olması bekleniyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.