Yaşam

LGBTİ+ Onur Haftası başladı

turkey-pride-13
LGBTİ+ Onur Haftası bu yıl 19-26 Haziran tarihleri arasında #AramızdaNeVar teması ile başladı. Panel, forum, atölye, tiyatro gösterisi gibi pek çok ücretsiz etkinliği içinde barındıracak olan hafta, 25 Haziran’da düzenlenecek 15. İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü ile son bulacak. Lezbiyen, gey, biseksüel ve interseksüel bireylerin kendi varlıkları üzerinden genel toplum anlayışına meydan okuduğu LGBTİ+ Haftası, birçok engellemelere ve tehditlere rağmen yine tüm renkleri ile sokaklarda olacak.

Onur Haftası Komitesi, 25. Onur Haftası’nın teması #AramızdaNeVar’ı şöyle anlatıyor:

“Türk Dil Kurumu, ‘İki şeyi birbirinden ayıran uzaklık…’ olarak tanımlıyor ‘ara’ kelimesini. Peki ‘ara’ sadece ayırır mı iki şeyi, birleştirdiği yerler de yok mudur mesela? İnatla tutunduğumuz aşklarımız, ellerimiz, dokunuşumuz ve birbirimize duyduğumuz arzu var mesela aramızda. Aramızdaki tüm bu kötü, umutsuz görünen şeylere rağmen paylaşmaktan, dayanışmaktan, bir arada olmaktan aldığımız güç var. Bizi incitmek için söylenen kelimelere sahip çıkan cesaretimiz, yılmadığımızın en büyük kanıtı; kentin en ücra sokaklarında yankılanan kahkahamız ve neşemiz var. Farklı biçimlerde, farklı görünümlerde, farklı tatlarda, uzun, kısa, şişman, zayıf, güzel, çirkin, bazen tanımlayamadığımız, bazen de hiçbir tanımlamaya sığmayan, nefes alan, orgazm olan, yürüyen, yaşayan, var olan bedenlerimiz var. Bir ‘ara’dalığımız var, aynı ‘ara’yı paylaşmamız var.

O aynı ‘ara’da benzer baskılara uğramışlığımız da var. Önce derneklerimizi kapatmaya çalışan, son iki yıldır da yürüyüşümüze saldıran, bir araya gelmemizi istemeyen devlet var. Adaletle aramızda Hande Kader’in ve Ahmet Yıldız’ın katillerini yakalamayan cinsiyetçi, eril hukuk var. Emeğimiz ile aramızda ‘genel ahlak yasası’, patronlar ve pezevenkler var. Kent ile aramızda bizi gettolara hapseden, kenti şekillendiren bir iktidar; evlerimizi mahallelerimizi elimizden alan kentsel dönüşüm; sokaklar ile aramızda, yürüyüşlerimize saldırı çağrısı yapan, devletin ve adil olmayan hukukun açıkça desteklediği paramiliter gruplar var.

“Bunların da ötesinde tüm toplumu tahammülsüzlüğe, kendisi gibi olmayanı kabul etmemeye sürükleyen büyük bir kutuplaşma var. Bu kültür artık öyle köklü, öyle güçlü, öyle yerleşik ki, kendi dayanışma ağlarımıza da sızıyor, mücadele alanlarımıza etki ediyor. Aramızda, bizi böyle bölecek, uzaklaştıracak, öfkelendirecek ne var?”

19-25 Haziran tarihleri arasında Taksim ve çevresindeki çeşitli mekanlarda düzenlenecek LGBTİ+ Onur Haftası’nın etkinlik programına buradan ulaşabilirsiniz.

Stonewall Ayaklanmaları anısına

LGBTİ+ Onur Haftası her yıl Stonewall Ayaklanmaları’nın yıl dönümünde yapılıyor. ABD’nin New York şehrinde yer alan Stonewall Inn adlı bir bara polisin LGBTİ+ bireylere yönelik 28 Haziran 1969’da yaptığı baskın, bardağı taşıran son damla olmuş ve bu baskına direniş gösterilmesi ve sonrasında başlayan ayaklanmalar, ABD tarihinde eşcinsellere ve cinsel azınlıklara baskı uygulayan bir sisteme karşı ilk açık direniş olarak tanımlanmıştır.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler