Teknoloji

Lumia 535 Windows Phone 8.1’e ulaşmanın en ucuz yolu

Lumia_535

Microsoft’un kendi markasıyla Türkiye’de lanse ettiği ilk telefon olan Lumia 535, özellikleriyle biraz hayal kırıklığı yaratsa da çok uygun fiyata Windows Phone ekosistemine dahil olma şansı sunuyor.

Artık Lumia markasının sahibi olan Microsoft Cihazlar Grubu, dün bizlerle ilk duyurusunu paylaştı ve Lumia 535’in Türkiye’de satışa sunulduğunu bildirdi. Elbette Nokia’dan Microsoft’a geçiş sürecini Türkiye’de de başladığını biliyorduk ama yapılanmanın nasıl olacağına dair çok fazla bilgimiz yoktu. Şuan için Nokia ile aynı ajansı tercih ettiklerini görüyoruz ki bu bizce olumlu bir gelişme. Ancak Lumia 535’in duyurusunu Microsoft servisleri üzerinden yapmalarını pek doğru bulmadık açıkçası. Kimse 599 TL’lik bir telefon için Skype, SkyDrive ve Microsoft Office desteğini öncelik olarak benimsemeyecektir.

Lumia 535, Windows Phone ekosisteminin yeni giriş seviyesi modeli. 5 inçlik bir ekran ve qHD çözünürlük ile çok heyecan yaratmasa da bu fiyat seviyesine iyi bir ekran sunduğu söylenebilir. İşlemci olarak 4 çekirdekli 1.2 GHz hızındaki Snapdragon 200 tercih edilmiş. Bu açıdan da performans rekorları kırmayacağı kesin ama Windows Phone ile akıcı çalışacağını düşünüyoruz.

Lumia_535_2

Lumia 535’in en dikkat çekici yeniliklerinden biri de Windows Phone 8.1 işletim sistemiyle geliyor olması. Yenilenen arayüz ve yeni özellikler sayesinde en yeni Windows Phone deneyimini elde etmek mümkün olacak. Ama önümüzdeki yılın güncellemeleri bu cihaza gelir mi bundan emin değiliz. Ayrıca Microsoft Türkiye’nin sitesinde Cortana desteğine de atıfta bulunuluyor ama şuan için Cortana’yı Türkiye’de kullanmak mümkün değil.

8GB dahili hafıza, 1GB RAM, 5MP kamera ve değiştirilebilir arka kapaklar Lumia 535’in diğer özellikleri.

Tüm bunlar için 599 TL’lik fiyat etiketi belirlenmiş. Kulağa fazla gibi gelebilir ama son gelen zamların ardından bu fiyat seviyesinde iyi bir akıllı telefon bulmanın zor olduğunu göz önünde bulundurmak gerek. Yine de biraz daha orta seviyeye hitap edecek Lumia 6xx serisi bir model beklentisi içerisindeyiz. En azından 720p çözünürlüklü ekran ve daha iyi bir kamera görebiliriz.

lumia_535_3

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.