Tasarım

Mercedes G-Code boyasıyla elektrik üretiyor

Mercedes_G-Code_8

Mercedes’in yeni duyurusunu yaptığı G-Code modeli farklı tasarımının yanında yenilikçi fikirleriyle de dikkat çekiyor.

Yeni G-Code modeli bir ‘subcompact Crossover’ modeli. Yani kompakt bir şasi üzerine inşa edilen crossover. Eğer üretilmesine karar verilirse GLA’dan daha küçük bir model olarak ailede yerini alacak. Ancak henüz seri üretim sürecine girmesi planlanıyor. Bu sebeple birçok konsept otomobilde olduğu gibi teknolojik açıdan sınırlar zorlanmış.

G-Code’un ön bölümünde içten yanmalı bir motor var. Fakat bu motorun benzin ya da dizel yakıt yerine hidrojenle çalışmasına karar verilmiş. Yani yakıt hücreli araçlardakinin aksine hidrojen elektrik üretmek için değil direk patlama için kullanılıyor. Arka tekerleklerde ise elektrik motorları görev yapıyor.

Mercedes_G-Code_4

Yenilikçi fikirler arasında en dikkat çeken başlık aracın ‘multi voltaic’ boyası. Bu boya, üzerinde çok küçük fotovoltaik hücreler bulunuyor. Bu hücreler sayesinde aracın boyası, güneş ışınlarından elektrik üretiyor. Ona ‘multi’ isminin verilmesinin sebebi ise rüzgardan da elektrik üretebilmesi. Aracın üzerinden akan havanın yarattığı statik elektrik, boya yardımıyla bataryaları şarj etmek kullanılıyor.

Elbette bu teknolojilerin seri üretime ne kadar hazır olduğunu bilemiyoruz.

Üretilen elektrik hem otomobilin elektrik motorlarını besliyor, hem de aracın arkasına yerleştirilen iki adet elektrikli scooter’ın pillerini şarj ediyor.

Mercedes_G-Code_3

G-Code’un tasarımı daha önce duyurulan ve üretime girmesi beklenen Coupe SUV‘ye oldukça benziyor. G-Code’un tasarımı Çin’in başkenti Pekin’de buluan Mercedes tasarım ofisi tarafından yapılmış.

Mercedes, G-Code’u kasım ayı içerisinde Los Angeles Otomobil Fuarı’nda sergileyecek ve otomobile dair daha fazla detayı açıklayacak. Şirketin aynı fuarda bir başka konsept modelin de ilk duyurusunu yapması bekleniyor.

Daha fazla fotoğraf için sonraki sayfalara göz atabilirsiniz.

1 2 3 4 5 6Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.