DergiGenelTeknoloji

Metal Gövdeli Galaxy Alpha Duyuruldu!

Samsung_Galaxy_Alpha

Samsung, ilk metal gövdeli telefonu Galaxy Alpha’yı duyurdu. Galaxy Alpha, tasarım açısından ileri giderken donanım açısından geriye giden bir Galaxy S5 versiyonu.

Samsung, çeyrek rakamları kötüye gittiğinde daha premium malzemelere yöneleceğini açıklamıştı. Elbette buradaki amaç iPhone ile başlayan, HTC One gibi modellerle devam eden güçlü, daha lüks ve daha kaliteli görünen metal malzeme trendine uymaktı. Çok geçmeden Samsung’un ilk hamlesini gördük: Galaxy Alpha.

Samsung, bugün yaptığı resmi açıklamayla Galaxy Alpha’yı duyurdu. Galaxy Alpha, temelde bir Galaxy S5. Samsung mühendisleri bir Galaxy S5’i almış ve ”bunu nasıl metal malzemeyle süsleriz” diye düşünmüş. Bunu yapabilmek için telefonun dış bölümüne metal bir çerçeve yerleştirmişler. Bu çerçeve, yüksek kalite hissi vermesi için özenle şekillendirilmiş. Zira çerçeve, telefonda elimizle en çok temas eden noktalardan biri. Fakat Galaxy Alpha, HTC One M8’de görebileceğiniz gibi derinlemesine düşünülmüş metal bir gövdeye sahip değil. Metal malzeme yüzeyleri süslüyor. Yine de  plastikten daha iyidir…

Samsung_Galaxy_Alpha_6

Samsung, tanıtım dokümanlarında telefonda kullanılan metal malzemeye ve kalite hissine sık sık vurgu yapmış. Elbette bu bir başka bakış açısıyla Galaxy S5’in kalitesizliğini kabul ettikleri anlamına geliyor. Telefonun tasarımı da iPhone 5’i anımsatıyor. Fakat Samsung patent konusuna artık daha fazla dikkat ediyordur diye düşünüyoruz.

Galaxy Alpha tasarım ve malzeme kalitesi açısından Samsung’dan beklenen sıçramayı yaratsa da teknik özellikler bakımından geriye gitmiş. Galaxy Alpha, S5’in QuadHD ekranı yerine vasat sayılabilecek 4.7 inçlik 720p ekranı kullanıyor. İşlemci de 8 çekirdekli Exynos 5 (Snapdragon 801 ya da 805 yerine). S5’e göre daha küçük olan pil ise 1850 mAh kapasiteye sahip. Diğer özellikler ise Galaxy S5 ile aynı: 2GB RAM, 4K video kaydı, 12MP kamera, parmak izi okuyucu ve Galaxy Gear ile uyumluluk.

Samsung_Galaxy_Alpha_5

Galaxy Alpha’nın teknik anlamda Galaxy S5’ten üstün olduğu tek nokta ise daha hafif ve daha ince olması: 6.7mm ve 115 gram.

Samsung, Galaxy Alpha’nın eylül ayında piyasada olacağını açıkladı ve fakat henüz fiyat hakkında bir bilgi vermedi.

Eğer sadece tasarım değil, teknik anlamda da iyi bir Samsung arıyorsanız Galaxy Note 4 sizin aradığınız model olabilir.

1 2 3 4Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.