Teknoloji

Microsoft’suz Nokia’nın ilk tableti: N1

Nokia_N1

Nokia’nın Microsoft’tan bağımsız olarak geliştirdiği ilk tableti N1, bugün resmi olarak duyuruldu.

Öncelikle Nokia ve Microsoft arasındaki ilişkiden biraz bahsedelim. Geçtiğimiz yıl Microsoft, Nokia’nın akıllı telefon departmanını satın almıştı. Böylece Nokia markasının kullanım hakları Microsoft’un eline geçti. Ancak o günlerde anlaşmanın pek bilinmeyen detayları vardı. Şimdi yavaş yavaş bu detayların neticeleri ortaya çıkmaya başlıyor.

Nokia, artık akıllı telefon ve cep telefonu üretmeyecek olsa da hâlen Finlandiya’da yaşayan bir Nokia ekibi var. Bu ekibin daha çok harita ve yazılım alanına yöneleceği tahmin ediliyordu. Ancak Microsoft’un tüm Lumia cihazlarından Nokia adını silmesi ve Nokia’nın cihaz web sitelerini microsoft.com’a yönlendirmesiyle birlikte sözleşmede yazan adımlardan ilki atılmış oldu. Böylece Nokia da markasını lisanslama konusunda ilk adımını attı.

Nokia_N1_3

Nokia N1, Microsoft’tan bağımsız olarak tümüyle Nokia ekibi tarafından geliştirilen ve bundan böyle Nokia tarafından pazarlanacak olan yeni bir ürün. ‘Nokia üretimi’ demiyoruz çünkü cihazı aslında Nokia üretmiyor. Tüm test ve üretim tesislerini Microsoft’a satan Nokia, bu cihazı üretmek için Foxconn ile birlikte çalışıyor. Nokia endüstriyel tasarım, yazılım ve marka lisanslarını Foxconn’a sağlarken Foxconn da üretim süreçlerini üstleniyor.

Nokia N1, Apple’ın tanınmış tasarımcısı Jony Ive’ı kızdıracak kadar iPad mini’ye benziyor. N1’in 7.9 inçlik boyutu ve 2048 x 1536 piksel ekranı iPad mini 3 ile aynı. Arkadaki metal alüminyum panel, tuşların yerleşimi ve cihazın alt bölümündeki ızgaralı tasarım da iPad mini 3’ü fazlasıyla andırıyor. Renk seçenekleri (altın haricinde) Apple ile aynı tercih edilirken N1 için hazırlanan web sitesi de Apple’ın sitesine çok benziyor.

Nokia, N1 için Android işletim sistemini tercih etmiş ve Z Launcher adı verilen bir arayüz kullanmış. Bu sayede standart Android deneyiminden ayrılması hedeflenmiş. İşletim sistemi sürümünün Android 5.0 Lollipop olması da dikkat çekici. Gövdenin altında intel markalı 4 çekirdekli Z3580 işlemci 2.3 GHz hızıyla çalışıyor. 2GB RAM, 8MP arka ve 5MP ön kamera diğer detaylar.

Nokia_N1_6

iPad mini 3’ün aksine Nokia N1’de tümüyle lamine edilmiş bir ekran kullanıldığı için N1’in gövdesi daha ince. 318 gram ağırlık ve 6.9mm kalınlık ile iPad mini 3’ten daha iyi olmayı başarıyor.

Nokia N1’in fiyatı 259 dolar olarak açıklandı. En ucuz tablet olmadığı kesin ancak ekran çözünürlüğü bakımından kıyaslandığında rakiplerine göre daha rekabetçi. (iPad mini 3’ün fiyatı 399 dolar , iPad mini 2’nin fiyatı 299 dolar)

Ancak cihaz öncelikle Çin’de satışa sunulacak. Türkiye’ye gelip gelmeyeceği, gelirse ne zaman geleceği konusunda net bilgiler yok.

Nokia_N1_7

Bu arada Nokia’nın Z Launcher arayüzü, Google Play üzerinden diğer cihazlar için de yayınlanıyor. Akıllı telefon kullanıcıları bu arayüzü cihazlarına indirebilecek. Ancak tablet versiyonu şimdilik sadece N1’de kullanılabilecek.

Bu ilginç hamlenin ardından Nokia’nın daha farklı şirketlere kendi markasını lisansyabileceğini de söyleyebiliriz. Özellikle Çinli üreticiler, Nokia markasını kullanarak piyasaya yeni cihazlar sürmeye sıcak bakabilir. Bu uzun vadede Nokia’nın marka imajını nasıl etkiler bilemiyoruz. Ancak Nokia ve Microsoft arasındaki akıllı telefon pazarına yönelik marka kullanım anlaşmasının da 2016 yılından sonra biteceği belirtiliyor. Yani Nokia ilerleyen yıllarda yeniden kendi markasıyla akıllı telefon satışına da başlayabilecek. Dolayısıyla Nokia’nın uygun fiyatlı bir Android’li cihaz markası haline gelme ihtimali de var.

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.