Genel

Nokia resmen öldü: Yaşasın Microsoft Lumia

Microsoft_Lumia_535

Microsoft bugün Nokia markasından bağımsız ilk akıllı telefonunu duyurdu. Böylece Nokia, akıllı telefon pazarından tamamen silinmiş oldu.

Aslında bu hamlenin geldiğini biliyorduk. Bir süre önce Microsoft, Nokia sitelerini Microsoft.com’a yönlendirmeye başlamış ve sosyal medya hesaplarını da Microsoft Lumia şeklinde değiştirmeye başlamıştı. Nokia’nın Türkiye sayfasında da akıllı telefonlara tıkladığınızda Microsoft’un sitesine aktarılıyorsunuz.

Artık Nokia markası akıllı telefonların üzerinden de siliniyor. Microsoft beklendiği üzere Nokia markası barındırmayan ilk Lumia modelini bugün resmi olarak duyurdu. Şimdiye kadar Nokia Lumia olarak bildiğimiz cihazlar bundan böyle Microsoft Lumia adıyla piyasada olacak.

Microsoft Lumia markasının ilk telefonu olan Lumia 535’in üzerinde sadece Microsoft markasının kullanıldığını görüyoruz. Böylece Microsoft, Apple ve Google gibi bir akıllı telefon üreticisi haline geliyor. Microsoft’un stratejisi özellikle Apple’ın stratejisine benziyor. Nokia satın alması sonrası diğer markalarlar (HTC, Samsung, LG gibi) işbirliğinin devam edeceği söylenmişti. Ancak bu markalar artık Windows Phone ile pek yakından ilgilenmiyorlar. Microsoft’un kendi markasını kullanıyor olması da onları iyice uzaklaştırabilir ve Microsoft Apple gibi “tek yazılım – tek donanım” üreticisine dönüşebilir.

Microsoft_Lumia_535_2

Surface’de bunun olmadığını düşünebilirsiniz. Ama Surface’in pazarlaması pek başarılı değildi ve zaten Türkiye’ye de hiç gelmedi.

Biraz da Microsoft Lumia 535’ten bahsedelim. Microsoft, 2015’e kadar üst seviye bir cihaz üretmeyi planlamıyor. Bunun yerine daha uygun fiyatlı ürünlere odaklanmış durumdalar. Lumia 535 de bu tür bir ürün. 5 inçlik qHD (960 x 540) ekran, 4 çekirdekli 1.2 GHz işlemci, 5MP ön ve arka kamera, 1GB RAM, 8GB dahili hafıza ve Windows 8.1 işletim sistemi. Özellikle ön kamera ve otomatik ekran parlaklığı özelliğinin gelmesi olumlu gelişmeler.

Lumia 535’in Avrupa fiyatı 110 avro olarak açıklandı. Dolayısıyla Türkiye fiyatı da hesaplı olacaktır.

Bu arada Nokia markası harita ve kurumsal sistemler üreterek yaşamaya devam edecek. Bunlar, Microsoft’un satın almadığı Finlandiyalılar tarafından yürütülmeye devam eden departmanlar.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.