DergiGenelİncelemeTeknoloji

Nokia Lumia 1020

Nokia_Lumia_1020

Nokia’nın 808 PureView modeliyle başlattığı fotoğraf atılımında ikinci adım olan Lumia 1020, 41 megapikseli bu kez daha kullanışlı bir işletim sistemiyle birlikte sunuyor. Üstelik Pro Camera, kamera tutucu gibi yeniliklerle yeteneklerini bir adım öteye taşıyor. 

Fotoğrafçılık, 2000’li yılların başlarında dijital teknolojiye geçiş yaptığında pahalı makinelere herkes imrenerek bakıyordu. Çünkü bu makineler çok pahalıydı ve boyutları çok büyüktü. Ardından teknoloji hızla gelişti ve eskiden filmli makinelerde olduğu gibi küçük boyutlu, çok uygun fiyatlı modeller karşımıza çıkmaya başladı. Bu modeller geçmişteki giriş modellerine nazaran çok daha küçük olabiliyordu. Çünkü eskiden filmli makinelerde film boyutu küçültülemediği için makine belli bir boyutun altına inemiyordu. Dijital makineler ise mercimek tanesi kadar bir sensörü küçük bir lens ve ekranla birleştirerek doğum günlerinizi fotoğraflamayı sağlayabiliyor. Bu sayede neredeyse kredi kartı boyutlarında fotoğraf makineleri mevcut.

Aradan geçen zaman içerisinde bu küçülme, önemli bir gelişmenin daha yaşanmasını sağladı: Kameralı cep telefonları. 2002 yılında Nokia’nın başlattığı bu akım, kısa sürede çok popüler hale geldi ve cep telefonlarında adeta kamera çılgınlığı başladı. Kamera özelliği neredeyse tüm telefonlarda standart haline gelince de megapiksel değerleri konuşulmaya başlandı. İlk kameralı cep telefonu olan Nokia 7650’nin 0.3 MP bir kamerası bulunuyordu. Çözünürlük bir yana o dönemdeki işleme teknikleri ve lensler ile birlikte fotoğraflar feci şekilde bulanıktı. Fotoğraftaki kişilerin kim olduğunu anlamak bile zor olabiliyordu. Fakat insanlar, fotoğraf çekme özelliğinin cep telefonlarına girmesini çok sevecekti.

nokia7650

İlk kameralı cep telefonu olarak kabul edilen Nokia 7650, zamanında adeta devrim yaratmıştı

Özellikle 2007 yılında piyasaya sürülen iPhone’dan sonra akıllı telefon akımı da başlayınca kameralı telefonlar ve kompakt fotoğraf makineleri arasındaki fark kapanmaya başladı. Apple’ın ilk iPhone’unda 2MP bir kamera bulunuyordu. Bu kamera da çok iyi fotoğraflar çekemiyordu ama 3G ve Wi-Fi desteği sayesinde internete bağlanıp onları anında başkalarıyla paylaşabiliyordu. Tam da bu yıllarda Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar da dünya çapında patlama yapmıştı ve insanlar artık daha fazla fotoğraf çekiyordu. Dolayısıyla kullanışlı özelliklere sahip bir telefon, 2MP kamera ve 3G internetin gücüyle iPhone, Nokia’nın ardından piyasayı değiştiren telefon olmuştu.

Üstelik iPhone, kompakt kamera satışlarına da darbe vurdu. Kameralı akıllı telefonların Samsung, BlackBerry gibi üreticiler tarafından da piyasaya sürülmesiyle birlikte artık kimsenin kompakt fotoğraf makinelerine ihtiyacı kalmamıştı… Kompakt fotoğraf makinelerine Wi-Fi özelliği eklemek de durumu düzeltemedi.

1 2 3 4 5 6 7Sonraki sayfa
Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.