Teknoloji

Nokia Lumia 1020 Şimdi de Mikroskop Oldu

Nokia_Lumia_1020

Nokia Lumia 1020, bir fotomikroskop olarak kullanılmış ve başarılı sonuçlar vermiş.

Nokia’nin büyük sensörlü, 41MP çözünürlük sunan kameraya sahip modeli Lumia 1020, birçok farklı ortamda fotoğraf kalitesiyle kendini kanıtladı. Ama itiraf edelim, bu hiç aklımıza bile gelmezdi; iki doktor, Lumia 1020’yi bakterileri fotoğraflamak için kullanmış.

Dr. Mark Li-cheng Wu ve Dr. John Paul Graff, Lumia telefonlarına duydukları sevgiyi onu iş alanında kullanarak göstermişler. Histopatoloji alanında çalışan doktorlar, 41MP kameralı Lumia 1020’yi mikroskoplarıyla birleştirmiş. Böylece güçlü merceklerin büyüttüğü görüntüler Lumia 1020’nin kamerası tarafından yakalanabilmiş. Doktorlar, özellikle 41MP çözünürlük sayesinde sonuçların çok iyi olduğunu söylemiş. Fotoğrafı çektikten sonra bile yakınlaşıp daha fazla detay elde edebilmişler.

Lumia_mikroskop

Lumia 1020’nin doktorlara sunduğu avantajlardan biri de pratiklik olmuş. Genelde fotomikroskoplarda mikroskop ve fotoğraf makinesi birleştirilir. Fakat Lumia 1020, basitçe bir mikroskop üzerine monte edilmiş. Böylece gerektiğinde söküp başka bir mikroskopa da takılabiliyor.

Nokia Lumia 1020’nin mikroskopla çektiği fotoğrafları ve doktorlarla yapılan röportajı Nokia’nın sitesinden okuyabilirsiniz.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.