Teknoloji

Nokia markası tarih oluyor

nokia

Microsoft’un nisan ayında 7,2 milyar dolara mobil operasyonlarını satın aldığı Nokia markası, artık telefon ve tabletlerin üzerinde yer almayacak. Microsoft, artık üreteceği telefonlarda Nokia markasına yer vermeyeceğini açıkladı.

Nokia’nın son dönemdeki çıkışında büyük rol oynayan Lumia ve Asha serisi, bundan böyle Microsoft Lumia ve Microsoft Asha isimleriyle raflarda olacak.

Nokia’nın ağ ve altyapı servisleri üzerine odaklanan ve Microsoft’a satılmayan bölümü ise firmanın adını kullanaya devam edecek.

Satın alma görüşmelerinde, Nokia markasının en az 10 yıl boyunca telefonlarda kullanılması konusunda hemfikir olunmuştu fakat radikal değişiklik için bir yıl bile beklenmedi.

Microsoft bir an önce Apple gibi hem kendi mobil yazılımını, hem de mobil donanımını üreten bir firma olmak istiyor. Apple ile arasındaki fark ise isteyen firmaların Windows Phone’lu cihazlar üretebiliyor olmaları. Microsoft’un yeni iş modelinin başarılı olması muhtemel.

Microsoft büyük bir değişim sürecinin içerisinden geçiyor ve radikal kararlar günlük rutinler haline gelmiş durumda. Yeni CEO Satya Nadella, temmuz ayından başlayarak bu yılın sonuna kadar 18 bin Microsoft çalışanının işine son verileceğini açıklamıştı. İşten çıkarmaların 12.500 kişilik büyük bir bölümü ise Nokia ekibinden olacak.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.