Teknoloji

Geleceğin cepciliğine geçit vermeyen pantolon

Norton_Betabrand_3

Güvenlik yazılımları üreticisi olarak tanıdığımız Norton, giyim markası Betabrand ile birlikte dijital cepçiliği önleyen bir pantolon geliştirmiş.

Günümüzde gelişen teknolojilerle birlikte kendimizi korumamız gereken yöntemler de değişiyor. Hırsızlık dendiğinde genelde akla kapkaç ve cepçilik gelse de artık dijital hırsızlık da sokaklara çıkmış durumda. Apple ve Google’ın NFC tabanlı ödeme sistemleri, yine aynı teknolojiyi kullanan kredi kartlarının çoğalmaya başlamasıyla birlikte bu yakın alan teknolojisine olan tehditler de artmaya başladı.

Norton_Betabrand_2

Norton ve Betabrand de bu konuda öngörülü bir hamle yapmış ve yakın alan teknolojisine yönelik tehditlere karşı bir pantolon geliştirmiş. Pantolonun cep kısımları RFID yani yakın alan iletişiminde kullanılan sinyalleri kesiyor. Böylece dışarıdan başka bir cihaz akıllı telefonunuzdaki ya da kredi kartınızdaki temassız ödeme sistemine erişemiyor. En azından cebinizde olduğu sürece.

Bu yöntemin yine de hırsızlığa karşı %100 çözüm olmadığı söyleniyor. Çünkü henüz tüm sinyalleri tamamen kesen bir materyal giyim endüstrisinde kullanılamıyor. Yine de standart bir pantolona göre çok daha güvenli.

Norton ve Betabrand’in aynı korumaya sahip bir blazer ceket ürünü de bulunuyor.

Norton_Betabrand

Şuan için çok bu tarz ürünlerin büyük bir pazar payı elde edemeyeceği kesin. Ancak günümüzde sürekli yeni dijital güvenlik açıkları ortaya çıkıyor ve her yıl milyonlarca kişinin bilgileri çalınıyor. Gelecekte neler olacağını kim bilebilir? Belki günün birinde hepimiz dijital hırsızlığa karşı korumalı pantolonlar giyiyor, cüzdanlar kullanıyor olacağız.

Norton – Betabrand dijital korumalı pantolonun fiyatı 168 dolar.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.