Teknoloji

Nvidia geleceğin otomobillerini Drive CX ve PX ile daha akıllı kılacak

img_4867

Bilgisayar ve mobil cihazların ötesine geçmek isteyen Nvidia, “dünyanın en gelişmiş dijital kokpit bilgisayarı” olarak lanse ettiği Drive CX’i tanıtırken, “Geleceğin otomobilleri, şu an sahip olduğunuz tüm cihazlardan daha fazla bilgi işlem gücüne sahip olacak” vizyonunu da dünyayla paylaştı.

Drive CX, Nvidia’nın Maxwell mimarisiyle çalışıyor ve QNX, Linux, Android şeklinde sıralanan otomobil dünyasının tüm büyük işletim sistemleriyle uyumlu olacak şekilde geliştirildi. En basit anlatımla otomobildeki tüm ekranlara 16,6 MP görüntü işleyebilen küçük bir bilgisayardan bahsediyoruz.

nvidia-drive-cx

Böyle söyleyince pek önemli gelmese de, Nvidia CEO Jen-Hsun Huang geleceğin otomobillerinde günümüzdekilerden daha fazla ekran olacağını söylüyor; buna aynalar ve araç içi lambalar da dahil.

Nvidia, Drive CX’in şu an yapabildiklerini de gösterdi. Şu ana kadar gördüklerimiz, otomobilin göstergelerini Winamp gibi değiştirebiliyor, dinamik akıllı otomobil menüsü ve navigasyon.

Drive PX

img_4879

Nvidia, otomobillerdeki sensörleri de kameralar ile değiştiriyor. İşte tam da bu anda Drive PX devreye giriyor. Drive PX, gücünü iki Tegra X1s’ten alan bir süper bilgisayar ve 12 kamerayı gerçek zamanlı olarak yönetiyor. CEO Huang, Drive PX’i anlatırken ‘GPU tarafından hızlandırılmış öğrenme’ konusuna özellikle vurgu yaptı. Bunun anlamı, grafik işlemcinin gerçek objeleri tanıma işlemini süper hızlı bir şekilde gerçekleştirmesi. Huang bu yeteneği şu şekilde örnekliyor: “Bu bir sinir ağına benziyor. Bir kez eğittikten sonra, otomobil ne diye sorduğunuzda o çoktan Audi nedir sorusunun yanıtını biliyor olacak.

nvidia px

Hatırlatmakta fayda var, Nvidia bu iki ürünü bizler için değil, otomobil üreticileri için geliştirdi ve satışını da onlara gerçekleştirecek. Audi, Drive CX ve Drive PX’e otomobillerinde yer vereceğini açıklayan ilk otomobil üreticisi oldu.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.