Teknoloji

Olympus E-M5 Mark II 40MP çözünürlük için sihrini gösteriyor

E-M5II_2

Olympus bugün yeni modeli OM-D E-M5 II’yi resmi olarak duyurdu. Karmaşık isminin yanında bu fotoğraf makinesi karmaşık bir 40MP yüksek çözünürlük moduna da sahip.

Olympus OM-D E-M5, retro tasarımı ve gelişmiş özellikleriyle belki de aynasız pazarını büyüten en önemli fotoğraf makinelerinden biriydi. Çekici tasarımının yanında küçük sensöründen çok iyi görüntüler veren, çok hızlı bir otomatik odaklama sistemine sahip olan makine birçok kişinin gönlünde taht kurdu.

E-M5II_4

Ardından Olympus bu aileyi E-M1 ve E-M10 ile genişletti. Bu makineler arasındaki temel fark gövde yapısı ve titreşim önleyici özellikleriydi. Şimdi sıra E-M5 II’ye geldiğinde ise bundan çok daha fazlası gerekiyor.

Bunu bilen Olympus mühendisleri 40 MP fotoğraflar sunan yüksek çözünürlük modunu geliştirmişler. Kullanılan sensör önceki modellerle aynı 16MP’lik M43 sensör. Ancak bu sensörün her seferinde yarım piksel hareket etmesini sağlayan bir sistem sayesinde çözünürlük 40 MP’e çıkabiliyor. Makine sensörü hareket ettirerek toplam 8 adet fotoğraf çekiyor ve bunları otomatik olarak birleştirip size 40 MP bir fotoğraf veriyor.

E-M5II_6

Olympus’un verdiği bilgiye göre 8 fotoğraf 1 saniyede çekilebiliyor. Birleştirme süreci de yaklaşık 2 saniye sürüyor. Yani pek hızlı olduğu söylenemez. Bununla birlikte Olympus bu modu kullanırken tripod üzerinde çekim yapılmasını öneriyor. Dolayısıyla sokağa çıkıp hızlıca 40 MP fotoğraf çekmek pek mümkün olmayacak.

Önemli yeniliklerden ikincisi ise artık yana doğru da açılabilen ekran. Bunun haricinde OM-D E-M5 II’nin diğer özellikleri E-M10 ve E-M1’in birleşimi gibi: Wi-Fi, 5 akslı titreşim önleyici, 2.36 milyon noktalı EVF, 1080/60p video, kulaklık ve mikrofon girişi, sabit odaklama ile saniyede 10 kare çekim, su ve toz geçirmez gövde.

Hem gri hem de siyah modelleri bulunacak olan E-M5 II, bu ay içerisinde 1099 dolarlık gövde fiyatıyla satılacak.

E-M5II_3

 

 

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.