Teknoloji

Örümcek ağı artık en güçlü doğal materyal değil

Limpet

Örümcek ağı yıllardır boyutlarına kıyasla sunduğu dayanıklılıkla dünyanın en güçlü doğal materyali olarak kabul edilir. Ancak yeni bir araştırma örümcek ağı’ndan daha güçlü bir materyalin olduğunu ortaya koydu; deniz salyangozu dişleri.

Herkes örümcek ağlarının büyük ölçeklerde üretilmesi mümkün olsa ortaya çok güçlü yapılar çıkacağı şeklindeki yargıyı bilir. Ancak örümcek iplerini yapay biçimde üretmek henüz mümkün olmadığı gibi bu maddenin boyutları büyüdüğünde çok da güçlü davranmayabileceği düşünülüyor. Bu yüzden karbon fiber ve çelik gibi malzemeleri geliştirmeye devam ediyoruz. Yine de örümcekler, uyguladıkları yapı teknikleri sayesinde insan yapılarına ilham vermeyi başarıyor.

Fakat artık örümceği oturduğu tahttan indirebilecek başka bir canlı daha var: deniz salyangozu. Üstelik kayalara tutunarak sessiz bir yaşam geçiren bu canlılar dişleriyle ün salmış dehşet verici köpekbalıklarını da tahtından edebilir. Meğer dünyanın en güçlü dişlerine onlar sahiplermiş.

Portsmouth Üniversitesi‘nde yapılan bir araştırmada deniz salyangozlarının kayalara tutunmak için kullandığı vantuz yapısı incelenmiş. Canlının kas yapısı tarafından kontrol edilen bir dizi diş ve yapışkan bir mukus sıvısı bu tutunmayı sağlıyor. Yaratılan vakum etkisinin yanında kayalara tutunmayı sağlayan dişler de deniz salyangozlarını kayalardan ayırmayı oldukça güç hale getiriyor. Ancak bilim adamlarına göre bu canlanın tek amacı kayaya tutunmak değil. Aynı zamanda kaya yüzeyini kazıyarak besinlerden faydalanıyorlar.

deniz_salyangozu_diş

Bu dişlerden alınan insanın saçından 100 kat daha ince bir örnek, mikroskobik seviyede bir güç testine tabi tutulmuş. Test sonucunda 3 ile 6 gigapascal arasında bir kuvvet verisi elde edilmiş. Örümcek ipliğinde ise bu değer 1,5 gigapascal. Dolayısıyla bilim adamları doğadaki en güçlü materyalin deniz salyangozu dişi olduğu sonucuna varmış durumdalar.

Üstelik diş yapısı büyümeye de çok iyi tepki veriyor. Yani boyutlar kat kat büyütülse de aynı dayanıklılık seviyesi korunmuş.

Yapılan açıklamaya göre deniz salyangozu dişleri hem fiziksel şekli ve yapısı hem de içerdiği mineraller sayesinde güçlü hale geliyor. Dişlerin yüksek oranda Götit‘ten oluştuğu açıklandı.

Elbette deniz salyangozu dişlerine dayanan yapılar görmek için çok zamana ihtiyaç olacak. Ancak gelecekte hem tasarım hem de materyal bakımından bu yeni bulguların daha güçlü yapılara olanak vereceği düşünülüyor.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.