Bilim

Pahalı ilaçlar neden daha iyi etki yapıyor?

pahalı ilaç

Aynı amaçla yaratılan ilaçlardan pahalı olanı neden ucuz olana göre daha iyi etki yapıyor? Bilim insanları, bunun bir gerçek olduğunu saptamakla kalmadı, plasebo olsa bile ödenen paranın ilaçtan yararlanma seviyesini etkilediğini ortaya koydu.

Efsanevi boksör Muhammed Ali ile sokaktaki insanın dikkatini çeken Parkinson hastalığı üzerine çalışan nörologlar ve araştırmacılar, ilaç için ödenen paranın hastalığın tedavisine nasıl bir etkide bulunduğunu öğrendi.

Deney, bilim insanlarının 12 Parkinson hastasına kendilerine aynı işe yarayan ve birinin dozu 100, diğerinin ise 1500 dolar olan iki ilaç vereceklerini söylemeleriyle başlıyor. Her dozun öncesinde, kullanılan ilacın ‘ucuz’ mu yoksa ‘pahalı’ mı olduğu da hastalara açıklanıyor. Hastaların bilmediği ve deneyi ücret-plasebo ilişkisi için çok değerli kılan ise enjekte edilenin ilaç değil tamamen zararsız ve etkisiz bir tuz çözeltisi olması.

Belli bir süre zarfı içerisinde ucuz ve pahalı ilacı kullandığını zanneden Parkinson hastaları, düzenli olarak nöroloji testlerine sokuldu ve sonuç tek kelimeyle etkileyiciydi.

Pahalı olan ilacı kullandığını sanan hastaların motor becerileri yüzde 28 oranında gelişim/iyileşme saptandı. Bilim insanları deney kapsamında kullanılan solüsyonun ilaç değil, plasebo olduğun açıkladığında, hastalar pahalı ilacın kendilerini iyileştirmesin ve büyük yarar sağlamasını beklediklerini itiraf etti.

Her ne kadar Parkinson hastalarının plaseboya karşı daha fazla dopamin salgıladıkları bilinse de, bilim insanları bu araştırmadan elde edilen sonuçların diğer hastalıklardan şikayetçi insanlar için de geçerli olabileceğini düşünüyor. Araştırmanın lideri Dr. Alberto J. Espay şöyle açıklıyor: “İlaç aldıklarını düşünen insanlarda ödül beklentisi oluşuyor olabilir.” Espay’e göre bu beklenti sayesinde salgılanan dopamin, ödülün kendisinin yol açacağı ile aynı miktarda görülebilir.

Espay ve ekibi tarafından gerçekleştirilen araştırma plaseboya yaklaşımımızı sorgulamamıza sebep oluyor.  Plasebo etkisinin hastalara yararlı olduğu gün gibi ortada. Öte yandan, 2010 yılında gerçekleştirilen bir araştırmada, düzenli olarak üzerinde plasebo yazan hapları alan irritable bağırsak sendromu hastalarının, herhangi bir tedavi görmeyenlerden iki kat daha fazla rahatlama hissettikleri ortaya konuldu. Tüm bunlardan tedavi görmenin ve bunun somut (maddi) bir değere sahip olmasının insana güven verdiği anlamı çıkarılabilir.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.