Oyun

Renault Gran Turismo için gerçek bir otomobil tasarladı

Renault_Alpine_Vision_Gran_Turismo_5

Renault, Vision Gran Turismo projesi için bir konsept hazırlayan 12. marka oldu. Ancak Renault’nun diğer markalardan bir farkı var; bu otomobili gerçekten üretmeyi düşünüyorlar.

Hayranlıkla takip ettiğimiz Vision Gran Turismo projesi, seriye en son Mazda LM55’i eklemişti. Mazda’nın efsane modeli 787 B’den esinlenen bu yeni konsept, özellikle Le Mans meraklıları için heyecan uyandırıcıydı. Şimdi ise Renault bizleri 70’lere geri döndürüyor.

Renault, Alpine markasını 1973’te satın almış ve 1995’e kadar bir spor otomobil markası olarak yaşatmaya devam etmişti. Ancak 1995’te spor otomobillere olan ilginin azalmasının bir sonucu olarak Alpine markası bir depoya kapatıldı ve uzun yıllar hiç gün ışığı görmedi.

Renault_Alpine_Vision_Gran_Turismo_8

Geçtiğimiz yıl Renault, Alpine 110-50 konseptiyle Alpine markasını yeniden canlandırabileceğine dair sinyaller vermişti. Şimdi 2016’da bu markayı yolları döndürmeyi planlarken Vision Gran Turismo için de bir Renault – Alpine konsepti hazırlamışlar.

Renault Alpine Vision Gran Turismo konsepti daha önceki birçok farklı bağlantının sonucunda ortaya çıkmış bir konsept. Birkaç yıl önce tanıtılan Renault DeZir konsepti geçtiğimiz yıl Alpine 110-50’ye dönüşmüştü. Bu Vision Gran Turismo konseptinde de Alpine 110-50’den esinlenilmiş. Renault, konsepti mümkün olduğunca gerçekçi kılmak istemiş. Zira bu konseptin gerçek halini Paris’te bir konsept olarak sergilemeyi düşünüyorlar. Ardından da seri üretim Alpine için bu konseptlerden esinlenen bir tasarım kullanacaklarını tahmin ediyoruz. Dolayısıyla ona yeni Alpine’lerin atası olarak bakabiliriz.

Renault_Alpine_Vision_Gran_Turismo_6

Gerçekçilikten bahsetmişken Renault resmi olarak açıklamasa da bu aracın altyapısı Nissan GT-R’a dayanıyor. Renault ve Nissan arasında uzun yıllardır devam eden bir işbirliği var. Renault son dönemlerde küçük otomobillere odaklandığı için bu altyapı için GT-R’ın tercih edilmesi sürpriz olmaz. 4.5 litrelik V8 GT-R’ın yol versiyonundan gelmiyor olabilir ama Nismo’nun GT-R’ın yarış versiyonunda Nissan üretimi bir 4.5 V8 kullandığını biliyoruz.

Renault_Alpine_Vision_Gran_Turismo_7

Alpine markası 2013’te yine Nissan tabanlı bir araç olan A450 ile pistlere dönmüştü.

Son yıllarda tasarım konusunda kendini çok geliştiren Renault, Alpine markasını yollara döndürürse ortaya çok heyecan verici şeyler çıkabilir. Umarız Vision Gran Turismo konsepti bu planın adımlarından biridir.

Renault_Alpine_Vision_Gran_Turismo

Renault_Alpine_Vision_Gran_Turismo_2

 

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.