Teknoloji

Ve hikaye başa döner: Samsung yine iPhone’u örnek alıyor

Samsung_Galaxy_S6_2

Samsung’un Mobil Dünya Kongresi’nde (Mobile World Congress – MWC) duyurduğu Galaxy S6 ve S6 Edge modelleri, Samsung’un strateji bakımından başa dönüşünü simgeliyor. Şirket ilk iPhone’a rakip olduğu günlere geri dönüyor.

Samsung Galaxy S5’in en çok eleştirilen yanı Galaxy S4’ün birkaç özellikle güncellenmiş versiyonu olmasıydı. Aslında Galaxy S4 de S3’ten çok farklı değildi. Şimdi Galaxy S6 da ilk bakışta onlardan pek farklı görünmüyor. Fakat Samsung bu kez metal ve cam sayesinde sayesinde kullanıcıları kendine çekebilmeyi umuyor.

Aslında bu Samsung için bir başa dönme, bir silkinme sürecinin ilk adımı olarak nitelendirilebilir. 2007 yılında Apple ilk iPhone’u piyasaya sunduğunda Samsung aceleye gelmiş dokunmatik ekranlı bir telefon olan Omnia ile cevap vermişti. Meselenin sadece dokunmatik ekran olmadığını anlamaları uzun sürmedi ve işletim sistemi – arayüz konusuna odaklanarak 2009’da ilk Galaxy’yi piyasaya sürdüler. Belki birebir kopya demek çok ağır olur ama iPhone’dan esinlendikleri çok netti.

Samsung_Galaxy_S6

Ardından gelen yıllarda Samsung her anlamda kendi inovasyonlarına imza attı ve geniş model gamı sayesinde iPhone’u geride bırakmaları uzun sürmedi. Bu inovasyonun tıkandığı nokta ise Galaxy S5 oldu. Samsung kullanıcıları öylesine hızlı yeniliklere alıştırdı ki bir süreden sonra işlemci, RAM ve ekran boyutu anlamındaki yenilikler yetersiz gelmeye başladı. Satışlar düşüşe geçince de yeni bir strateji arayışına girildi. Bu esnada muhtelemen pazarlama ekibinden biri çıktı ve “Buldum! bizim metal telefonlara ihtiyacımız var”. Biraz aceleye gelen, pazar yoklama amaçlı metal Galaxy Alpha’ların ardından bugün Galaxy S6 karşımıza çıktı. Şimdi anlıyoruz ki Samsung yine geçmişteki stratejisine dönmüş ve iPhone’a bakmış.

Galaxy S6 ön yüzden bakıldığında eski modellerden çok farklı durmuyor. Bu durum bizde hayal kırıklığı yaratmış olsa da telefonu elimize aldığımızda düşüncelerimiz değişebilir. Zira Samsung artık metal ve cam malzeme kullanarak çok daha zengin bir his vermeyi amaçlıyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fotoğraf: Gizmodo

Galaxy S6’ya yandan ve alt kısımdan baktığınızda ise onun iPhone 6 olduğunu düşünebilirsiniz. İki telefon arasındaki benzerlikler gerçekten inkar edilemeyecek seviyede.

Gövdenin altında 8 çekirdekli bir Samsung Exynos Octa işlemci bulunuyor. 5.1 inçlik QHD 2650 x 1440 piksel Super AMOLED ekran, 3GB RAM, 128GB’a kadar dahili depolama da dikkat çeken özellikler arasında. Ancak eski modellerde alıştığımız değiştirilebilir pil, microSD kart desteği ve su geçirmezlik özellikleri S6’da yer almıyor. Samsung, metal ve cam malzeme uğruna bu özelliklerden vazgeçmeyi tercih etmiş.

Galaxy_S6_Edge_2

Galaxy 6 Edge

Galaxy S6 Edge ise S6’nın kıvrımlı ekranlı versiyonu. Note Edge modelinde ekranın tek bir tarafını kıvıran Samsung mühendisleri S6 Edge’de iki kenarı birden kıvırmış. Ancak bu bölümdeki bildirimlerin bir kısmını iptal etmişler. Bu bölüm şuan saati ve pil durumunu göstermek için kullanılıyor.

Samsung, S6 Edge’in standart S6’dan pahalı olacağını açıkladı. Ancak kesin fiyatlar henüz belirsiz. Açıkçası bu Edge planından Samsung’un yakında vazgeçeceğini tahmin ediyoruz. Galaxy Round’u hatırlayan var mı?

Samsung daha önce Galaxy serilerinde farklı versiyonlar üreterek kullanıcı kitlesini genişletmek istemişti. Bu yıl bu versiyonlara Galaxy Edge’in de eklendiğini düşünürsek şöyle bir telefon gelme ihtimali var: Galaxy S6 Edge Mini Neo Gio…

Galaxy_S6_Edge

Samsung Pay ve parmak izi algılayıcı

Android 5.0 kullanılıyor olsa da arayüz konusunda fazla bir yenilik sunmayan Galaxy S6 farklı alanlara yoğunlaşıyor.

Samsung’un parmak izi algılayıcısı iPhone’a kıyasla oldukça başarısızdı. Parmağı kaydırarak aktive edilen bu sistem çoğu zaman yavaş çalışıyordu. Samsung artık iPhone’da olduğu gibi sadece parmağınızı dokundurarak aktive edebileceğiniz bir sisteme geçiş yapmış.

Samsung_Pay

Bir başka önemli yenilik ise Samsung Pay. Samsung’un kısa bir süre önce satın aldığı LoopPay burada önemli bir rol oynuyor. Samsung Pay tıpkı iPhone gibi NFC tabanlı ödeme sistemlerini destekliyor ancak çok ciddi bir avantaja daha sahip. LoopPay sayesinde NFC desteklemeyen mekanlarda herhangi bir kredi kart POS’unu kullanarak temazsız ödeme yapabiliyorsunuz. Visa ve MasterCard desteği de olacağı için Samsung Pay, Apple Pay’in bir adım önüne geçiyor dersek yanlış olmaz.

Kamera ve hızlı şarj

Samsung, kamera konusunda da önemli geliştirmeler yapmış. 16MP sensör aynı kalsa da özellikle yazılım konusunda sıkı çalışmışlar. En önemli yenilik kameranın çok hızlı aktif olması. 0.7 saniyede açılan kameraya her an ev tuşuna iki kez tıklayarak ulaşmak mümkün.

Galaxy_S6_Rear_camera2

Pilin dolum süresi de iyileştirilmiş. Samsung’a göre Galaxy S6’lar, S5’e kıyasla 1.5 kat daha hızlı şarj olabiliyor. Verilen bilgiye göre 10 dakikada %40 şarj olabilmesi mümkün ama bunu kendi gözümüzle görmeden inanmayız.

Microsoft uygulamaları

Samsung’un ilginç bir hamlesi de Galaxy S6 modelleriyle birlikte Microsoft uygulamalarını önyüklü olarak sunması. Tüm Galaxy S6’lar 115GB depolama alanını 2 yıl süreyle ücretsiz sunan OneDrive, OneNote ve Skype yüklü olarak satılacak. İleride Microsoft Office’den bunlara ekleneceği söyleniyor ancak resmi bir açıklama yapılmadı.

Çıkış tarihi

Samsung iki cihazın da çıkış tarihini Nisan olarak açıkladı. Türkiye’de ne zaman çıkacağını ise henüz bilemiyoruz.

Galaxy S6’nın detaylı teknik özellikleri için bu sayfaya göz atabilirsiniz.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.