TeknolojiYaşam

Sanal uyuşturucu trafiğinin yavaşlaması Bitcoin’i bitiriyor

bitcoin

Herhangi bir hükümetin ve merkez bankasının kontrolünde olmayan sanal para birimi Bitcoin, 2009 yılından bu yana aktif ve yavaş da olsa kullanım alanını artırıyor. 2013’ün son döneminde bir Bitcoin’in değeri rekor seviyeye ulaşarak 1100 dolardan işlem görmüştü ve sanal para birimine ilk günlerinde yatırım yapanlar teorik olarak milyoner olmuşlardı. Fakat sanal para birimi o eski görkemli günlerinden çok uzakta. Ekonomistler, 2014 yılında en kötü performansı gösteren para biriminin Bitcoin olduğunu hatırlatarak, balonun patlamaya yakın olduğunun sinyallerini veriyor.

Günümüzde bir Bitcoin’in fiyatı 325 dolar civarında seyrediyor. 2013 yılındaki son tavan ile kıyaslandığında, sanal para biriminin yüzde 50 oranında bir değer kaybı yaşadığı görülüyor. Savaşın eşiğinden dönen Rusya ile Ukrayna’nın para birimleri Ruble ile Grivna bile 2014 yılında bu denli büyük bir değer kaybı yaşamadılar.

İpuçları bu denli bariz ve Bitcoin’in mantıklı bir yatırım aracı olmadığını gösterirken, Bitcoin nasıl hâlâ yaşıyor ve dünyanın dört bir yanında işlem görüyor? Cevabı basit, kara para aklama ve web’in karanlık yüzünde gerçekleşen satın almalar sayesinde. Sanal para biriminin değerinin çakılmaya başladığı tarih ile FBI’ın derin (deep) web’deki en büyük uyuşturucu trafiği servisi Silk Road 2.0’ı çökerttiği zamanın birbirlerine yakın olması da göz ardı edilemeyecek cinsten bir ipucu. Silk Road 2.0’ın çökertilmesiyle birlikte, devasa bir uyuşturucu trafiği sekteye uğratıldı ve burada ticaret yapan suçlular Bitcoin almayı bıraktı. Yalnızca bu servisi kullananların talebinin kesilmesi ile Bitcoin’in uğradığı değer kaybı endişe verici doğrusu.

Bitcoin tabii ki yalnızca uyuşturucu, silah ve hack için kullanılmıyor. Gerçek hayatta, hatta Türkiye’de bile birçok firma sanal para birimi ile ödeme kabul ediyor fakat henüz bu herhangi bir standarda oturtulmuş değil. Her iş yerinin kendine özel bir Bitcoin politikası var.

Silk Road 2.0 uyuşturucu ağının çökertilmesi kadar, Mt. Gox olayının da sanal para biriminin çakılmasında büyük etkisi var. Bu web sitesi, dünyadaki Bitcoin transferlerinin büyük bir bölümünü yönetiyordu ve 2014 şubatında kullanıcılara ait olan yüz binlerce Bitcoin’i kaybettiğini açıkladı. Mt. Gox ardından ticaretten men edildi fakat insanlara ait olan milyonlarca dolar değerindeki Bitcoin’lere ne olduğunu asla bulunamadı. Bitcoin’in hükümetler tarafından kontrol edilmemesi bir avantaj olarak algılanırken, Mt. Gox olayı bunun nasıl dezavantaja dönüşebileceğini tüm dünyaya gösterdi.

Tüm soyut dijital içerikler gibi, Bitcoin de aslında yok ve bir değere sahip olmasını sağlayan tek şey insanların onun değerli olduğunu kabul etmesi. Tıpkı Candy Crush Saga’da satın alacağınız bir güçlendirici veya herhangi bir çevrimiçi oyunda satın alacağınız eşya gibi. Bitcoin de tıpkı bunlar gibi, aslında ne kendisi ne de fiziksel bir değeri yok. Çok fazla insan, yükselişi döneminde bu sanal para birimine yatırım yaptı ve para kaybetti. Şimdi düşünüyoruz da, bu yükseliş dönemini mümkün kılan da Bitcoin’in işlevsel ve değerli hale gelmesi değil, hakkında çok konuşulmasından başka bir şey değil.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.