Kültür / Sanat

Simetri hastalarının yüreğine su serpen yönetmen: Wes Anderson

wes

Nerede olduğu hiç fark etmez, objelerin hizasız ve düzensiz olmaları simetri hastalarını çıldırtmayı başarabilir. Onlara müdahale etme isteği duyarlar ve çoğu zaman buna engel olamazlar. Eğer siz de onlardan biriyseniz ve baktığınız herhangi bir şeyde ilk olarak tertipli olması kriterini göz önünde bulunduruyorsanız, doğru yerdesiniz.

Simetri hastalığından muzdarip midir bilinmez, Amerikalı yönetmen Wes  Anderson, yapıtlarında görsel simetriye önem vermesiyle tanınıyor.

1 Mayıs 1969 tarihinde Houston, Teksas’da üç kardeşin ortancası olarak dünyaya gelen Anderson, lise eğitimini tamamladıktan sonra felsefe eğitimi almak için gittiği Teksas Üniversitesi’nde hayatının bugüne kadar gelen sürecinde büyük bir etki yaratacak olan Owen Wilson ile tanışır. Oyuncu olan Wilson ile birlikte 1994 yılında çektikleri Bottle Rocket’ın kısa film versiyonu ile yapımcı James L. Brooks’un ilgisini çekmeyi başaran ikili, Brooks’un yardımı ile bu kısa filmlerini Sundance’e gönderdiler ve Sundance’de filmin uzun versiyonunu çekebilecek fonu sahip oldular.

Sinema alanında çalışmalarına titizlikle devam etmekte olan Anderson yönettiği filmlerin yapımcılığını, senaryo yazarlığını, görüntü yönetmenliğini üstlendiği ve müzik seçimlerine kadar kendisi ilgilendiği için belirli bir kesim tarafından “auteur”  (filmin bütün aşamalarıyla birebir ilgilenen yönetmenler için kullanılan Fransızca bir terim) kabul edilir.

The Royal Tenenbaums, The Darjeeling Limited, The Moonrise Kingdom ve The Grand Budapest gibi filmlerden ismine aşina olduğumuz Anderson’un simetrik kadrajına yakından bakalım:

The Royal Tenenbaums
The Royal Tenenbaums
The Life Aquatic with Steve Zissou
The Life Aquatic with Steve Zissou
The Darjeeling Limited
The Darjeeling Limited
The Moonrise Kingdom
The Moonrise Kingdom
The Life Aquatic with Steve Zissou
The Life Aquatic with Steve Zissou
Fantastic Mr. Fox
Fantastic Mr. Fox

oscar

Esra Nur Gördük

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler