Teknoloji

Sony Kavisli Sensör Üretimine Hazır

Sony_kavisli_sensor

Sony’nin daha önce patentlere konu olan kavisli sensörü ilk kez görüntülendi. Sony yetkilileri bu sensörü seri üretmeye hazır olduklarını açıkladı. 

Sony’nin kavisli bir sensör ürettiği bir söylenti olarak ortalıkta dolaşıyordu. Ardından ortaya çıkan bir patent başvurusu bu söylentileri doğrular nitelikteydi. Fakat patent başvurusu yapılan her şeyin gerçek bir ürüne dönüşmediğini biliyoruz. Sony’nin kavisli sensörü ise gerçek olmaya çok yakın görünüyor.

Bu kavisli sensörü bir sempozyum esnasında ilk kez sergileyen Sony, üretim için hazır olduklarını açıkladı. Sony ürün müdürlerinden Kazuichiro Itonaga, şimdiden sergileme ve test amacıyla 100 adet kavisli sensör ürettiklerini söyleyen Itonaga, seri üretim önünde bir engel olmadığını söyledi.

Sony’nin kavisli sensörü aslında klasik bir full frame sensör gibi düz şekilde üretiliyormuş. Fakat ardından özel bir makine sayesinde bu sensöre bir kavis veriliyor. Bu kavis, sensörün seramik bir destekle kaplanması sonrası korunuyor. Sony, bu iş için özel kavis makineleri tasarlamış.

Sony_sensör

Kıvrımlı sensörün avantajı, lens tasarımından doğan sorunları minimize etmesi. Lensin arkasından çıkan ışık, geniş bir şekilde sensör üzerine düşer. Bu da lense daha yakın olanorta bölümlerin yüksek ışık almasını sağlarken köşelere giden ışıkta azalma olmasına sebep olur. İşte Sony’nin kavisli tasarımı bu durumu ortadan kaldırıyor. Kavisli sensörün köşe kısımları lense daha yakın. Bu da daha fazla ışık almasını sağlıyor. Verilen bilgilere göre sensörün ortasında 1.4, kenarlarında ise 2 kat daha fazla ışık algılanabiliyor.

Ancak bu tasarımın da bir sorunu var: Lensin sensör için özel olarak üretilmiş olması gerekiyor. Ayrıca farklı odak uzaklıkları da tasarımda farklılık gerektiriyor. Bu sebeple kavisli sensöre sahip makinelerin sadece sabit lensli olarak üretilebileceği belirtiliyor. Nitekim Sony de bu kavisli sensör için sabit 35mm f/1.4 lens patentini almıştı.

Etiketler
Show More

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.